Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hırka-i Saadet'in (Hz. Muhammed'in hırkası) önemi nedir?

5,927
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hırka-i Saadet'in (Hz. Muhammed'in hırkası) önemi nedir?

Hırka-i Saadet yani Hz. Muhammed'in hırkası Topkapı Sarayı'ndaki Kutsal Emanetler'in en önemlisi kabul edilir. İstanbul'da aslında iki tane Hırka-i Saadet vardır. Diğer hırka ise İstanbul'daki Hırka-i Şerif Camii'nde sergilenen hırkadır.

Hırka-i Saadet, İslamiyet'in ilk döneminde Hz. Muhammed aleyhine sert şiirler yazan Şair Kad Bin Hüseyin'e verilen hırkadır. Şair Kad Bin Hüseyin ilk zamanlar Hz. MUhammed'e karşı sert şiirler ve hicvler yazıyordu. Daha sonra Müslüman olan kardeşi sayesinde İslamiyat'i seçti, Hz. Muhammed'e biat etti. Sonrasında Hz. Muhammed için bir kaside yazdı.

Rivayete göre, Kad Bin Hüseyin, bir gün yüzünü örterek Hz. Muhammed'in yanına gitti. Ziyaretinde kimliğini belli etmeden Hz. Muhammed'e tövbe etmesi durumunda önceki günahlarının affedilip edilmeyeceğini sordu. Hz. Muhammed de ona günahlarının affedileceğini söyledi. Bunun üzerine yüzünü açarak kimliğini açıklayan ve şahadet getirip Müslüman olan Kad Bin Hüseyin, Hz. Muhammed için yazdığı kasideyi okudu. Buna çok duygulanan Hz. Muhammed, Kad Bin Hüseyin'e hırkasını hediye etti.

Diğer hırka ise Hz. Muhammed ile aslında hiç karşılaşmayan ancak bulunduğu dönemde Yemen bölgesinde İslamiyet'in yayılması için çok çaba gösteren Veysel Karani'ye gönderilen hırkadır.

Hırka-i Saadet Topkapı Sarayı'nda, Osmanlı padişahının makamı olan Has Oda'da özel muhafazasında saklanırdı. Osmanlı döneminde her Ramazan ayının 15. günü İstanbul'daki yabancı ülke temsilcilerine ve halkın ileri gelenlerine bir davetiye gönderilir ve özel bir tören düzenlenirdi. Bu tören sırasında insanlar arz odasında sıraya girerdi. Sonra özel altın muhafaza içindeki Hırka-i Saadet ortaya getirilir ve salavatlar eşliğinde açılırdı. Sonra bir kase içerisinde zemzem suyu getirilir ve hırkanın çok küçük bir parçası suya değdirildikten sonra üzerine o günün tarihini taşıyan küçük mendiller (destimâl) bu suya dokundurularak davetlilere verilirdi.

Hırkayi Şerif törenleri gününüzde de Ramazan aylarının 15. gününde yapılmaya devam edilir. Bunun dışında Hırka-i Saadet Has Oda'daki özel bölmesinde görülebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat