Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipoglisemisi olanlar hangi besinleri tüketebilir?

2,360
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Hipoglisemisi olanlar hangi besinleri tüketebilir?

Hipoglisemisi olan bireyler doğru karbonhidratlarla beslenmelidir. Basit karbonhidratlar kan şekerinin kolayca inip çıkmasına neden olurlar. Kompleks karbonhidratlar ise kan şekerini daha yavaş yükseltir ve stabilitesini korumasına yardımcı olurlar.

Kompleks karbonhidratlar; tahıllar grubu, bulgur, kuru baklagiller ve sebzelerden oluşur. Glisemik endeksi yüksek olan besinlerin tüketilmesi de kan şekerinin hızla yükselmesini sağlar.

Hipoglisemi tedavisinde skı sık ara öğünler şeklinde beslenmek gerekir. kişiden kişiye değişse de 3 ara 3 ana öğün uygun olacaktır. Hipoglisemide alkol alımı da önemli bir noktadır. Aç karnına alınan alkol kan şekerinin hızla yükselmesine neden olur. Meyveyi de tek başına tüketmek doğru olmayabilir. Meyve kompleks karbonhidrat olmasına rağmen fruktoz içerir ve yalnız başına kan şekerini yükseltir. Meyvenin yanına protein eklenmesi gerekir. Meyvenin yanında süt, yoğurt ve fındık ekleyebiliriz.

Hipoglisemi hastaları hafta bir kaç kez sütlü tatlı tüketebilir. Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak daha faydalı olacaktır. Sebze pişirirken bir kilo sebzeye 2 yemek kaşığı, salatalara da bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklemek yeterli olur. Vitamin ve mineral kaybı olmaması için sebzelerin ızgarada, buharda ya da fırında pişirilmesi doğru olacaktır. Meyve suyu yerine ise meyve tüketmek daha faydalıdır. Meyve suları daha fazla şekerli olduklarından kan şekerinin hızla yükselmesine neden olurlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat