Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipoglisemi nedir?

5,345
kez izlendi
Puan: 2.56 / 5
Detaylı Açıklama

Hipoglisemi nedir?

Kandaki şeker seviyesinin normalin altına düşmesine hipoglisemi adı verilir. Hipoglisemi bir hastalık değildir. Yüksek kan şekerinin önemli bir sorun olduğu düşünülse de düşün kan şekeri de oldukça tehlikelidir. Normal kan şekeri seviyesi 7 - 110 mg/dl arasındadır. Eğer bu değer 50'nin altına düşerse şeker düşüklüğü olduğu anlaşılır.

Hipoglisemi
mutlaka tedavi edilmelidir. Hafif hipoglisemi sorun yaratmaz ancak eğer diyabetli kişi hipoglisemi sorunu yaşıyorsa mutlaka belirtileri takip etmelidir. Hipoglisemi titreme nöbetleriyle koma durumuna dahi yol açabilir.

Hipoglisemi belirtileri anlaşılmayabilir. Hipoglisemi tansiyon düşüklüğüyle karıştırılabilir. Hipogliseminin titreme, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, sinirlilik hali, huzursuzluk, açlık, aşırı şeker isteği gibi genel belirtileri vardır.

Hipoglisemi varsa mutlaka şeker hastalığı da vardır diyemeyiz. Ailede diyabet varsa, genetik yatkınlık söz konusuysa hipoglisemi ve şeker hastalığı tehlikesi olabilir. Hipoglisemiyi tetikleyen nedenleri ortadan kaldırarak önlem almak gerekir. Uzun süren açlık, öğün atlamak, ve tek yönlü beslenmek hipoglisemiyi tetikler. Hipoglisemi için uzman desteği almak ve diyet uygulamak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat