Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon nasıl düşürülür?

8,643
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyon nasıl düşürülür?

Hipertansiyon atardamarların kan basıncının vurmasıdır. Atardamar duvaları genişler ve iç duvar bundan zarar görür. Hipertansiyonu düşürmek çok önemlidir ancak en önemlisi hipertansiyon sorunu ile hiç karşılaşmamak, hayatı buna göre düzenlemektir. Çünkü genetik olarak ailemizde tansiyon sorunu olanlar varsa bunun ne kadar zorluklara yol açtığını biliriz. Bu nedenle bunu önlemek gerekir. Aynı zamanda hipertansiyonu önlemek için yaptığımız şeyler tansiyonu düşürmemize de yarayacaktır. 

Tansiyon sorunu olanlar veya genetik olarak yatkın olan kişilerin yemeklerini az tuzlu yemesi gerekir. Az tuzlu yediğimiz takdirde tansiyona meydan vermeyiz. Yiyeceklerimize ilave tuz koymamayı, tadına bakmadan tuz eklememeyi öğrenmeliyiz. 

Hipertansiyon hastaları yemeklerini limon ve yoğurt ile tatlandırarak tuzu azaltabilir. 

Kilomuza her zaman dikkat etmeliyiz. 2 kilo fazla önemli değil, nasıl olsa veririm diye düşünmemek gerekir. Hemen ertesi gün yediklerimize dikkat ederek bunu tölere etmeli, kilo almamaya özen göstermeliyiz. Çünkü hızlı alınan kilo aynı zamanda hızlı da verilir. Kilo vermeyi ötelememeli, aldığınız kilonun vücudunuza yerleşmesine izin vermemelisiniz. 

Bir yandan da egzersiz yapmaya dikkat etmeli, hareketli olmaya özen göstermelisiniz. Bu ofis hayatında olmaz diye düşünmeyin. Basitçe masanızdan kalkıp koridoru iki defa dönseniz dahi, gün içinde bunu birkaç kez yazmanız bile yeterli olabilir. Önemli olan hareket edebileceğiniz ortamlardan kaçınmamanız, günlük olarak belli bir hareketi tamamlamanızdır. Egzersiz aynı zamanda yapmanız gereken işleri düşünsel anlamda toparlamanıza bile yardımcı olacaktır. Bu anlamda işe gidiş veya gelişlerde yürüyüşler, evinize varmadan bir iki durak önce inip yolu bu şekilde tamamlamanız bile sağlık anlamında önemlidir. Egzersiz hayatın içinde olmalıdır. 

Tansiyon çok tehlikeli boyutlarda değilse, öncelikle bu yöntemleri deneriz, ancak tansiyonu mutlaka kontrol altına alınması gereken yüzde 70'lik gruptaki hipertansiyon hastalarından biriyseniz minimum 1, yüzde 70 oranında 2 tansiyon ilacı ile tansiyonunuzu dengelemeye gayret ederiz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat