Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon ile yüksek tansiyon arasında ne fark var?

124,367
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyon ile yüksek tansiyon arasında ne fark var?

Tansiyon, kalbin kanı vücuda dağıtmak için kullandığı bir güçtür. Kalp kasıldığında oluşan basınca büyük tansiyon, kasılma bittikten sonra damarların oluşturduğu gerginliğe de küçük tansiyon denir. 

Normal kan basıncı büyük 120 küçük 80 mmHg ve altıdır. Bunun üstü yüksek hipertansiyon veya hipertansiyon olarak tanımlanır. 

Yüksek tansiyon ile hipertansiyon arasındaki fark

Zaman zaman stres, üzüntü, yorgunluk nedeniyle herkesin tansiyonu  yükselebilir, bu geçici tansiyon yüksekliğidir ve hipertansiyon hastalığıyla karıştırılmamalıdır. Yükselen tansiyon dinlenme, soğuk duş veya geçici bir ilaç tedavisiyle tamamen düzelir ve sürekli ilaç kullanmaya gerek yoktur. Ancak devamında kontrol ettirmek bu yükselmenin geçici tansiyon yüksekliğine mi hipertansiyon hastalığına mı bağlı olduğunu takip etmek gereklidir. 

Hipertansiyon sürekli olarak kan basıncının yüksek gittiği bir durumdur ve 50 yaşın üstünde görülme sıklığı %20?dir. Tedavi edilmediğinde ölümcül olabilecek kalp krizi, felç, beyin kanaması, böbrek yetersizliği, aort damarı yırtılmalarına neden olabilir. 

Hipertansiyon hastalığı tedavisi

Hipertansiyon hastalarının %90'ı esansiyel HT dediğimiz çok faktöre bağlı gelişen tiptedir. Bunlarda sürekli ilaç tedavisi gereklidir. Bazı hipertansiyon durumları ise, örneğin böbreküstü bezi tümörleri nedeniyle gelişir, bu tümörün ameliyatla çıkarılması durumunda hastanın tansiyonu normale iner ve ilaç kullanılmasına gerek kalmaz. Buna sekonder hipertansiyon denir ve tüm tansiyon hastalarının sadece %10?u bu tiptedir. 

Hipertansiyonu olan ve ilaç alan hastaların tansiyonları da zaman zaman kontrol dışına çıkabilir. Buna çok değişik faktörler neden olabilir. Örneğin hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, stres, üzüntü, ağır yemek yemek, yorgunluk, uzun yolculuklar sırasında hareketsiz kalmak, ilaç almayı unutmak gibi. 

Zamanla tek ilaç kullanan hastalarda ilaç yetersiz kalmaya başlayabilir, bu da geçici tansiyon yükselmelerine neden olabilir. Böyle durumlarda düzenli kontrole gittiğiniz hekiminize danışarak tedavinizin yeniden gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz. 

Hipertansiyon ömür boyu tedavi gerektiren bir durumdur, nezle ve grip gibi 15 günlük tedavilerle normale dönmez. Günümüzde modern tıbbın geliştirdiği imkanlarla kolayca tedavi edilmektedir ve hastalar zaman içinde her gün ilaç almaya alışmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat