Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon ilaçsız tedavi edilebilir mi?

69,372
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyon ilaçsız tedavi edilebilir mi?

Hipertansiyon başlı başına bir hastalık olup uzman hekimlerce tedavisi yapılmalıdır. Kesinlikle kendi başınıza sizi bir hekim görüp değerlendirmeden tansiyonunuzu kontrol altına almaya çalışmayın. 

Hipertansiyonun ilaçsız tedavisi

Hipertansiyonunuz olduğu tespit edildiğinde hekiminiz ya hemen ilaç başlayabilir ya da henüz başlangıç aşamasında çok ciddi olmayan durumlarda ilaç dışı önlemlere de başvurabilir. Sıklıkla yeni tespit edilen hafif hipertansiyon dediğimiz tansiyonu 12/8 ile 14/9 arasında olan olgularda bu önlemlerle bazen uzun bir süre ilaç vermeden tansiyonun düşürülmesi mümkün olabilir. Zaten ilaç almaya başlasanız dahi bu önlemleri almaya mecbursunuz, aksi takdirde ilaçla bile zor kontrol edilen bir tansiyonunuz olacaktır. ?Ben ilaç alayım, istediğim gibi davranayım, ilaç beni korur? düşüncesi çok yanlıştır.

Hipertansiyon hastalarına özel diyet programı

Tuz tüketiminin azaltılması hipertansiyonu dengelemede en başta gelen önlemlerden biridir ancak sıfır tuz uyulması zor ve bazen gereksiz bir önlemdir. Sadece tuzu bilinçli tüketmek gereklidir. Yemeğin tuzuna bakmadan tuz dökme alışkanlığından vazgeçilmeli, hatta sofraya tuzluk getirilmemelidir. Yemekleri hazırlarken tatlarını artırmak için tuz yerine taze otlar, baharat, limon, acı kullanılabilir. Sucuk, pastırma, salam, füme veya tuzlanmış  etler, tuzlu sert peynirler, cipsler, zeytin, turşu, hazır çorbalar, et-tavuk suyu tabletleri, gazlı şekerli meşrubatlar sıklıkla karşılaştığımız çok tuzlu gıdalara örnektir.

Eskiden tansiyon hastalarına tuz yerine önerdiğimiz diyet tuzları vardı ve bunlar yarı yarıya normal tuz içerirdi. Günümüzde ise hiç sodyum içermeyen diyet tuzları vardır. Bunları tuzsuz pişirdiğiniz yemeklerin üstüne istediğiniz kadar ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Hipertansiyon hastalarının diyetlerinde mutlaka kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri olması gerekir. Süt ürünlerinden özellikle peynirlere dikkat edilmelidir. Suya konup tuzu çıkarılamayacak olan tulum peyniri, eski kaşar gibi peynirlerden uzak durulmalıdır. Şekerli, gazlı yapay aromalı içeceklerden,  tatlılardan hamur işlerinden uzak durmanız en az ilaç kullanmanız kadar önemlidir.

Tansiyonunuzu kilo vererek düşürün

Hipertansiyon hastası iseniz kilo vermeye gayret edin. Fazladan her 10 kilo tansiyonunuzda da 1 birim yükselmeye neden olur, bu nedenle kilo verirseniz tansiyon ilacı kullanmanıza bile gerek kalmayabilir. Mutlaka günde 2 lt kadar sıvı almanız, özellikle su içmeniz şarttır. Susuz kalan vücut ve böbrekler tansiyonun yükselmesine neden olurlar.

Hipertansiyon hastalarında egzersizin önemi

Hipertansiyon tedavisinde egzersiz de çok önemlidir. Egzersizden kasıt bir spor salonuna üye olup her gün banda çıkmak, bisiklet çevirmek, ağırlık kaldırmak, günde birkaç saatini spor salonunda geçirmek olarak algılanmamalıdır. Elbette o da sağlıklıdır, yapabilirseniz ve düzenli gidebilirseniz faydası mutlaka olacaktır. Ancak basitçe ve hep önerilen şey her gün yarım saat veya günaşırı 1 saat kadar hafif tempolu yürüyüş yapmaktır. Ancak her gün yürüyüş yapmak mümkün olmayabilir ama akılda kalacak olan haftada 2.5 saatlik toplam harekettir.

Hipertansiyonun ilaç dışı tıbbi tedavisi

Günümüzde hipertansiyonun ilaç dışı tıbbi  tedavilerine yenileri eklenmektedir. Anjiografi esnasında böbrek damarı sinirlerinin yakılması buna bir örnektir, henüz yaygın kullanıma geçmeyen bu tedavi alternatifinde ilaçlardan ömür boyu kurtulmak mümkün olmaktadır. Ancak tüm bu tedavi modaliteleri yaygınlaşana kadar doktorunuzun size önerdiği tedavi yaklaşımlarını uygulamanız en doğrusudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat