Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hiperaktif bir çocuk ile yaramaz bir çocuk arasında ne fark var?

66,372
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Hiperaktif bir çocuk ile yaramaz bir çocuk arasında ne fark var?

Her yaramaz çocuk hiperaktif değildir. Yaramaz çocuk mizaç özelliklerinin yanı sıra ailenin tutumu gibi çevresel etkenlerin etkisi altında bazı davranışları gösterebilirler. Ancak hiperaktivite denilebilmesi için dikkat eksikliği, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik belirtilerinin çocukta dış uyaranlara bağlı olmaksızın var olması gerekir.

Hiperaktivite bozukluğu gösteren çocuklar

Bu çocuklar çok aşırı hareketlidir. Çoğu zaman elleri ayakları kıpır kıpırdır. Sınıfta ya da oturması beklenen diğer yerlerde oturmaz veya otursa bile kısa sürede kalkarlar. Çoğu zaman çok çok konuşan, bağıran, başkalarını rahatsız eden ya da yaptıkları işten alıkoyan bir çocuk görünümündedirler. Gerekli eşyaları unutma ve düzensizlik de sık görülen özellikler arasındadır.

Hiperaktivite bozukluğu gösteren çocuklarda dürtüsellik hâkimdir. Tehlikeyi kavrayamazlar, birden atılırlar. Sorular bitirilmeden cevabı yapıştırırlar. Başkalarının yaptığı işlerin arasına ya da başkalarının konuşmalarının arasına girerler. Başladıkları işi bitirmeden bırakırlar. Dikkat eksikliği çok belirgindir. Dikkatini odaklama ve yoğunlaştırmada önemli problemler yaşarlar. Bu nedenle derste ve ödevlerini yaparken de önemli hatalar yapar, okul başarısızlıkları yaşarlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat