Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Himalaya tuzu nedir?

12,744
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Himalaya tuzu nedir?

Bildiğimiz anlamda tuz yani sofralık tuz dünyanın hemen her yerinde doğal olarak bulunur ve üretilir. Ancak tuzların üretimleri farklılık gösterebilir. Sofralık tuz genel olarak tuzlalarda suyun buharlaştırılıp geride kalan tuzun işlenmesi ile üretilir.

Ancak tuz farklı formlarda da olabilir. Örneğin çok eski tarihlerde kurumuş denizlerin yatakları günümüzde tuz kaynağı olarak kullanılır. Bu denizlerde milyonlarca yılda oluşan tuz katmanları dünyanın jeolojik değişimleri sonunda yer altında kalmış ve yine milyonlarca yıl güneş görmeden yer altında saklı kalmıştır.

Bu tuzlar kaya tuzu ya da kristal tuz olarak bilinir. Kristal tuzlar tıpkı kömür madenlerinde olduğu gibi iş makineleri ya da insan gücü ile toprağın kazılması ile çıkarılır.

Dünyada en çok bilinen kristal tuz türlerinden biri Himalaya tuzudur. Himalaya tuzunun çıkarıldığı bölge aslında milyonlarca yıl önce deniz yatağıydı. Daha sonra bu deniz kurudu ve geride milyonlarca yılda biriken devasa tuz katmanları kaldı. Sonra bu katmanlar yerkabuğunun hareketleri ile yükseldi ve bugün bildiğimiz Tibet platosu ve Himalaya dağları oluştu.

Bugün Himalaya tuzu olarak bilinen ve tüketilen tuz aslında antik bir denizden geriye kalan tuz çökeltilerinden elde ediliyor.

Himalaya tuzu taneciklerinin çok daha ince olması ve tuz içindeki minerallerin niteliği Himalaya tuzunu diğer tuzlara göre daha faydalı kılar. Ancak unutulmamalıdır ki niteliği ne olursa olsun Himalaya tuzu da kimyasal içerik olarak diğer tuzlarla aynıdır ve fazla tuz tüketimi insan vücudu için zararlıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat