Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hidroselin belirtileri nelerdir?

81,104
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Hidroselin belirtileri nelerdir?

Hidrosel torbaların su toplamasıdır ve şişmesidir. Genellikle burada en önemli noktalardan bir tanesi ağrısız şişmelerdir.

İlk muayeneyi evde yapın

Yani torba istediği kadar şişsin üzerine vurduğunuzda, bastırdığınızda veya kişi kendisi muayene ettiğinde, torbalarını sıktığı zaman hiçbir ağrı duymaz. Bu durum aynen bir balonun şişmesi gibi düşünülmelidir.

Balonun üzerine vurduğunuz zamanki hissi, torbanın üzerine vurduğunuz zaman da algılarsınız. Ama kişi sadece sıkışma dolayısıyla huzursuzluk hisseder. Bizatihi torbanın kendisinde herhangi bir ağrı hissetmez. Bu da çok önemli bir bulgudur.

Testis kanserine dikkat

Hidroselde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de %10 oranında, testis kanserinin belirtisi olarak ortaya çıkmasıdır. Bu bakımdan eğer kişide özellikle çok kısa zamanda su toplaması söz konusuysa ve kişi torbasına gelen bir darbe hatırlamıyorsa zaman geçirmeden hekime müracaat etmelidir.

Özellikle 35 yaşın altındaki erkeklerde kısa dönemli şişmelerde altında %10 kadar vakada testis tümörü çıkabileceği de unutulmaması gereken bir bulgudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat