Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hidrosel türleri nelerdir?

2,477
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hidrosel türleri nelerdir?

Hidrosel çeşitleri, doğuştan gelen hidrosel ve sonradan oluşan hidrosel olmak üzere ikiye ayrılır. Doğuştan gelen hidroselde kasık kanalının açık kalması sebebiyle karın içi boşluk sıvısı yumurta boşluğuna geçerek şişik oluşturur. 

Fakat bazen kanaldaki tıkanıklıklar ve kesintiler değişik seviyelerde oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak yumurtaya bağlı boşalan ya da dolan hidrosel olabilir.  Ayrıca kasık kanalında ya da torbada hissedilen ve hiç boşalmayan, daimi olan hidrosel olabilir.

Ameliyatta da her ne tür olursa olsun, mevcut olan sıvının boşaltılması ve bu sıvının biriktiği kesenin fazlalıklarının temizlenerek yeniden birikmeyecek şekilde dikilmesi söz konusudur.

Erişkin hidroselinde ise bir travma olarak çarpma ya da darbe, bir enfeksiyon ya da iltihap veya bir tümör gibi, kasıkta sıvı birikimini tetikleyen faktörler devreye girer.

Her ne olursa olsun, sebebe yönelik tedaviyle birlikte sıvının boşaltılması ve yeniden sıvı birikmeyecek şekilde dikilmesi gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat