Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hidrosel tanısı nasıl konur?

3,825
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hidrosel tanısı nasıl konur?

Tecrübeli bir üroloji uzmanının, torbasından şikayet eden bir hastayı muayene ederek hidrosel tanısı koyması muhtemeldir. Hidroselle karışan fıtık ya da yumurtanın kendisinin şişmesi gibi durumlar da mevcuttur. Bu sebeple fiziksel muayene ile konulan teşhisi destekleyen ve güçlendiren birtakım yöntemler kullanılır.

Hidrosel tanısı için kullanılan yöntemlerden ilki, karanlık bir ortamda yumurta torbasına bir el feneriyle dışarıdan ışık vererek bu ışığın karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını görmektir. Eğer yumurta torbasının bir tarafından verilen fener ışığı karşı taraftan görülebiliyorsa bu içeride bir sıvı biriktiğini ve bir tümör olmadığını gösterir. 

Hidrosel tespiti için en güvenilir sistem ultrasonografidir. Bu teşhis yöntemiyle hem hidrosel tanısı yapılabilecek hem de hidrosele sebep olan başka unsurların olup olmadığı rahat bir şekilde anlaşılabilecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat