Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hidrosel kimlerde daha sık görülür?

5,767
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hidrosel kimlerde daha sık görülür?

Hidrosel, bebek ve çocuk hidroseli ile erişkin hidroseli olarak iki grupta incelenmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen hidroselin temel nedeni doğum esnasında kapalı olması gereken kasık kanalının açık kalmasıdır. 

Eğer kasıktaki kanal kapanmaz ve açık bir şekilde doğum gerçekleşirse, karın içi boşluğundaki sıvının bir kısmı zaman zaman torba boşluğuna geçer ve orada bir şişlik olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda ameliyatla mutlaka kasık kanalının kapanması gerekmektedir.

Erişkin hidroselinde ise, hidroselin sonradan oluştuğu görülür.  Genellikle erişkin hidroselinde; tümör, darbe, çarpma ya da enfeksiyon gibi bir sebep aranır. Özellikle orta yaşlarda görülen hidrosellerde hiçbir sebep olmaksızın kendiliğinden de sıvı birikimi gözlenebilir. 

Hidrosel ameliyatları daima sıvının boşaltılması ve yeniden sıvı birikmeyecek şekilde bölgenin dikilmesi şeklinde yapılmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat