Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hidrosefali nasıl tedavi edilir?

34,426
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hidrosefali nasıl tedavi edilir?

Yetişkin hidrosefalileri genellikle sinsi hastalıklar olarak kabul edebileceğimiz gruptadır. Hidrosefali rahatsızlığında, hastada yaşlanma ile beraber beyin omurilik sıvısının basıncının artması sonucu hafıza kaybı, yürüme güçlüğü ve son noktada idrar kaçırma gibi sorunlar görülür.

Tüm bu şikayetler çoğunlukla yaşlılıkla da beraber geldiği için aile ve hasta tarafından yaşlanmaya bağlı bulgular olarak değerlendirilmekte ve kökeninde yetişkin hidrosefalisi dediğimiz normal basınçlı hidrosefali gibi bir sorunun yattığı çoğunlukla düşünülmemektedir. Hastalık ilerlediğinde ve semptomlar ağırlaştığında hasta bir şekilde hekime müracaat etmek zorunda kalır. Bu durumda yapılan tetkiklerinde de normal basınçlı hidrosefali adı verilen tablo ortaya çıkıyor. 

Hidrosefalinin klasik üçlemesi hafıza kaybı, yürüme güçlüğü ve ileri seviyede idrar kaçırmadır. Beyindeki su basıncının artması sonucu ortaya çıkan bu bulguların tedavi edilmesi genellikle cerrahi yöntemle olur.

İlgili haber için tıklayın: Beyinde Üç Boyutlu Gezinti
Beyin ve omurga ameliyatlarının küçük delikler yoluyla kamera görüntüsü altında uygulanması, yani Nöroendoskopi yöntemi, üç boyut teknolojisiyle birlikte hastalar ve cerrahlar için büyük bir konfor getiriyor.

Hidrosefali tedavisinde en sık kullanılan yöntem, beyin omurilik sıvısının yarattığı basıncın düşürülmesini sağlayan Ventikülo Peritoneal Şantlama adı verilen cerrahi yöntemdir. Ventikülo Peritoneal Şantlama yönteminde, beyin su kanallarına yerleştirilen ince bir tüp, karın zarı boşluğuna indirilir ve beyindeki su basıncı düşürülür. Beyinden boşaltılan sıvı, karın zarı tarafından emilir ve böbrekler tarafından süzülerek vücuttan idrar yolu ile atılır. Temel tedavi prensibi budur. 

Yetişkin hidrosefalinin tedavisinde diğer bir yöntem ise, doğru hasta seçilmişse, endoskopik ventikülostomi yöntemidir.  Minimal invaziv olarak tanımlanan endoskopik ventiküloskopi yöntemi her hasta için uygun değildir. Bu anlamda hasta seçimi çok önemlidir, sınırlı sayıdaki hastada iyi sonuç verir. Bu yöntemde ince kameralı bir cerrahi alet ile beynin su kanalına girilir ve beyin su kanalından bir başka su kanalına pencere açılır. Bu pencere açma işlemine penestrasyon veya ventikülostomi adı verilir. Beynin su kanallarını birbirine ağızlaştırma anlamına gelir ve beyinde üretilen sıvının basıncının düşürülmesini amaçlayan bir işlemdir. 

Her iki yöntem de beyindeki su basıncını düşürdüğü için hastanın şikayetlerinde belirli ölçüde gerilemeye ve hastanın yaşam fonksiyonlarının normale dönmesini sağlar. 

Yetişkin hidrosefalisi ile ilgili söylenebilecek en önemli şey, her hafıza bozukluğu ya da yaşlılığa bağlı olarak görülen semptomların her zaman yaşlılığa bağlı olmayabileceği, kimi zaman hidrosefali, kimi zaman da başka hastalıklardan kaynaklanabileceğidir. Bu anlamda sıkıntı yaşayan kişilerin genel kontrollerini yaptırmasında fayda vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat