Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Heterokromi neden olur?

2,050
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Heterokromi neden olur?

Heterokromi doğuştan ya da daha sonradan olabilir. Doğuştan olma nedenleri genetik mutasyonlardır. Bunlar özellikle hayvanlarda daha sık olur. Örneğin Van kedisi çok meşhur bir heterokrom hastasıdır. Çünkü bir gözünün rengi diğerinden farklıdır ve Van kedisi tamamen saf bir başka Van kedisi ile çiftleştiğinde doğacak yavrular da aynı geni devam ettirir. İnsanlar da ise Heterokromi oranı genetik olarak daha azdır. Yaklaşık olarak yüzbinde 10 kişide görülür. Bu kadar azdır. 

Heterokrominin daha sonradan ortaya çıkan türü de vardır. Burada oran artar. Bu durum göze gelmiş basit bir yaralamadan olabileceği gibi, glokom tedavisi için kullanılan prostaglandin inhibitorü adı verilen özel damlaların yan etkisi olarak da uzun vadede heterokromi sorunu görülebilir, göz rengi farklılaşabilir. 

Heterokromiye bazı hastalıklar, sendromlar da neden olabilir. Örneğin yüze gelen bir sinirin bozulmasından dolayı orada bir beslenme bozukluğu oluşur. Bu, Horner sendromudur. Buradaki sinirsel duyarlılığın değişmesi ile birlikte gözün pigmentasyonunda da değişim meydana gelir. 

Bundan başka asıl, en tehlikeli olanı ise gözün içerisinde melanom dediğimiz kanser türleridir. Bunlar sonradan oluşur. Veya bu bir kanser olmayabilir ancak yine bir pigmentasyon artışı veya halk arasında ben olarak bilinen şeyin, nevüsün, iriste de meydana gelmesi söz konusu olabilir. Çünkü gözün rengini veren iris dokusunda da bu tür bir ben olabilir. Bu nedenle gözün rengi koyulaşabilir. 

Bazı enfeksiyon hastalıkları da sonradan heterokromi sorununa yol açabilir. İristeki bir sinsi iltihabi hastalıkta gözün rengi gittikçe açılır. Eğer kahverengi ise maviye doğru gider. Diğer göz kahverengi kalır ve iki göz arasında fark olur. 

Bundan başka uçuk, herpes virüsüne bağlı enfeksiyonlarda da gözün iris tabakasında atrofi meydana gelebilir. Atrofi de pigment hücrelerinin azalmasına yol açar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat