Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Herkes suda doğum yapabilir mi?

4,656
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Herkes suda doğum yapabilir mi?

Suda doğum, ağrıları hafifleterek doğumun kolay geçmesini sağladığından, bu yöntemle doğum yapmak anne adayları için daha kolaydır.

Suda doğum yapmaya karar vermiş anne adayının bu konuda yeterli bilgisinin olması ve kendini hazır hissetmesi önemlidir. Bunun dışında her anne adayının suda doğum yapma şansı olmayabilir. Bazı sağlık sorunları, çoğul gebelik gibi durumlar suda doğum yapmayı mümkün kılmaz. Bu nedenle her anne adayı suda doğum yapamaz.

Suda doğumu engelleyen durumlar
- Erken gebelik
- Çoğul gebelik
- Bebeğin iri olması
- Anne adayında enfeksiyon olması
- Anne adayında yüksek tansiyon ve ödem olması

Doğum esnasında su kesesi patladığında, yeşil su gelirse yani bebek suya kakasını yapmışsa bu durumda suda doğum yaptırılamaz; çünkü bu riskli bir gebeliktir ve duruma göre normal doğum ya da sezaryen yapılması gerekir.

Suda doğum riskleri

Anne ve bebeğin suda doğum sırasında kimi zaman enfeksiyon kapma riski bulunabilir. Bu nedenle annenin enfeksiyonu olmadığına dair bütün kan tahlilleri yaptırmış olması, doğumu gerçekleştirecek doktor ve ebenin de enfeksiyonunun olmaması enfeksiyon kapma riskini azaltır.

Bebeğin diving refleksinde sorun

Yeni doğan bebeklerde ilk refleks olan solunum refleksi doğum kanalından çıktıktan sonra başlar. Fakat suda doğumda bebek, anne rahmindeki suyla aynı ısıdaki başka bir suya geçiş yaptığında o ilk solunum refleksi uyarılmamış olur ve nefes alma başlamaz. 

Bebeğin kafası sudan çıktığı anda yanağı, özellikle ağız ve burun kısmı havayla temas ettiğinde bebek, diving refleksiyle (dalgıç refleksi) nefes almaya başlar ve akciğerleri çalışır. 


Ancak bebeğin diving refleksi (dalgıç refleksi) çalışmazsa bebekte su yutma ve boğulma riski olur.

Suda doğum öncesinde bebeğin kalp atışları dinlenmelidir. Eğer kalp atışlarında bir sorun varsa suda doğum yapılması risklidir ve anne normal doğuma yönlendirilmelidir.

Suda doğumda suyun sıcaklığının önemi

Suyun gerekenden daha sıcak olması durumunda anne adayında kan dolaşımında değişim olabilir ve ani tansiyon düşüklüğü ile plasentaya giden kan akımında azalmalar yaşanabilir. Anne adayında uzun süre suda kalma durumunda terlemeye bağlı sıvı kaybı görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat