Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Herediter anjiyoödem tanısı nasıl konulur?

11,576
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Herediter anjiyoödem tanısı nasıl konulur?

Herediter anjiyoödem (HAÖ) tekrarlayan anjiyoödem atakları ile seyreden; her yaşta kadın ve erkekte aynı oranda görülen, nadir, kalıtsal bir hastalıktır. Özellikle atak dönemlerinde hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Özellikle ağız, boğaz, göz çevresi gibi bölgelerde olmak üzere vücudun farklı yerlerinde şişme ile kendini gösterir. Kimi zaman iç organlarda da tutulum söz konusudur. 


HAÖ bulgularındaki benzerlikler nedeniyle alerjik anjiyoödem ile karıştırılabilmektedir. Atak döneminde hatalı tanı konulursa alerjik anjiyoödemin tedavisinde kullanılan alerji ve kortizon ilaçlarına yanıt vermez. HAÖ, kandaki C1 inhibitör seviyesi ile ilgili genetik bir rahatsızlık olduğundan, atak döneminde kandaki bu C1 inhibitör eksikliğinin mutlaka tamamlanması gerekir. Ülkemizde henüz çok bilinmeyen herediter anjiyoödem, ilk belirtilerini ağırlıkla çocukluk çağında gösterir. Çocuklarda sık karşılaşılan mide ve karın ağrıları ya da alerjik belirtileri benzerliği nedeniyle, olası HAÖ hastasının aile öyküsü dikkate alınarak titizlikle tanı konulması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat