Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Her şeye karşı fobi gelişebilir mi?

1,082
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Her şeye karşı fobi gelişebilir mi?

Korkular tehlike zamanında kişinin bu tehlikeden kurtulması ya da uzaklaşmasına neden olur. Korku kişinin korunması açısından kimi zaman yararlıdır. Fobi bir nesneye karşı kesinlikle tehlike kaynağı olmasa da kalıcı ve yoğun korku hissetme durumudur. 


Fobi yaşayanlarda bazı nesneler ve durumlarla karşılaşıldığında belirgin bir rahatsızlık hissi, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu, terleme, yutkunma, öleceğini düşünme gibi fizyolojik belirtiler görülür. Fobik kişiler bu sıkıntıyı yaşamamak için o durumdan gizlice kaçmak isterler. 

Sıkça yaşanan fobiler hayvan fobisi, uçak fobisi, yükseklik fobisi, asansör fobisi, doktor fobisi olarak söylenebilir. Günümüzde korkuların spesifik olarak tedavi edilmesi popüler psikolojinin alanıdır. Korkular ne çeşitte olursa olsun kişi içsel bir sıkıntı, kontrol kaybı ve ölüm düşüncesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu içsel sıkıntılar kişinin dinamiklerine göre farklı nesnelere yönelebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat