Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Her kadın doğumdan sonra depresyona girer mi?

10,150
kez izlendi
Puan: 3.61 / 5
Detaylı Açıklama

Her kadın doğumdan sonra depresyona girer mi?

Yaklaşık 50 ile 100 kadından biri 'postpartum depression' dediğimiz doğum sonrası depresyonu yaşıyor. Bu durum doğumdan sonraki 2 hafta ile 2 ay içerisinde ortaya çıkar. Daha geç ortaya çıkarsa geç başlangıçlı deriz.

Doğum sonrası depresyonun ortaya çıkmasında çok net olarak biyolojik faktörlerin rolü var. Daha önceki doğumlarında bunu yaşamış olan anneler kesinlikle risk altında.

Aile geçmişiniz çok önemli

Soy geçmişinde, yani kan akrabası olan kişiler arasında depresyon, mani, şizofreni veya başka bir psikiyatrik hastalık öyküsü olanlar risk altında. Ailenin geçmişinde, uzak akrabada bile intihar geçmişi varsa risk artıyor. Bu nedenle biz bu anneleri daima sorgularız ve dikkatli takip ederiz.

Bir insanın depresyonda olduğunu anlaması, atipik ve çok ağır olanlar dışında o kadar zor değildir. Ruh halinde çökme, eskiden keyif aldığı, haz duyduğu şeylerden artık keyif alamama, haz duyamama, çok temel iki belirtidir.

Hobilerinizden zevk almıyorsanız

Depresyonun diğer belirtileri ise eskiden aldırış etmeyeceği şeylerden aşırı etkilenme, hüsran eşiğinde düşme yani kolay ağlama, kolay pes etme, kolay kavga etme, kolay sinirlenme gibi davranışlardır.

Depresyona bağlı olarak vücutta ve özellikle başta yaygın birtakım izah edilemeyen ağrılar nedeniyle hastalar sıklıkla dahiliyecilere, romatologlara, nörologlara, beyin cerrahlarına baş vurabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat