Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hatim nasıl indirilir?

39,279
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hatim nasıl indirilir?

Hatim indirmek Kuran'ı baştan sona okumak demektir. Kişi isterse Kuran'ı en başından sonuna kadar okuyarak bitirir, isterse de sureleri tek tek ama tamamen okuyarak da bitirebilir. Hatim indirilirken, yani Kuran-ı Kerim başından sonra okunurken okunan ayet ve surelerin anlamlarını da okumak son derece faydalıdır. Ancak şu unutulmamalıdır ki hatim indirmek için Kuran kendi dilinde yani Arapça olarak okunmalıdır. Hatim indirilirken sureler hizip hizip yani 5 sayfa sayfa da okunabilir. Gerekirse kişi sayfa sayfa da gidebilir, bunun da hiçbir mahsuru yoktur.

 

Hatim indirilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri sürattir. Kuran'ı okurken çok hızlı olmamak gerekir. Kesinlikle bir an önce okuyup bitirmek için Kuran okunmamalı. Kişi mümkün olduğunca sindirerek, tane tane ve gerçekten dudaklarını oynatarak okumalıdır. Hatim usulüne göre Kuran baştan sonra en hızlı bir haftada okunmalıdır. Daha kısa sürede okumak aceleye getirilmiş sayılabilir. Hatim indirmeyi çok yavaştan almak da tavsiye edilmez. Mümkünse bir ayda okunmalıdır. Elbette bu süre daha da uzun olabilir ama önemli olan düzenli okumaktır. Bir gün 5 sayfa okuyup sonraki hafta 2 sayfa okuyarak gitmek tavsiye edilmez. Unutulmamalıdır ki hatim indirmek ibadettir ve ibadetler düzenli olduğu ölçüde makbuldür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat