Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hastalık yönetimi nedir?

853
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hastalık yönetimi nedir?

Kronik hastalıklar yavaş ilerleyen, 3 ay veya daha uzun süreli, birden fazla risk faktörünün neden olduğu, genellikle karışık seyreden ve yaşam kalitesini etkileyen hastalıklardır. Bu hastalıklardan bazıları şöyle sıralanabilir:

- Kanser
- Kardiyovasküler hastalıklar
- KOAH
- Diyabet
- Hipertansiyon
- Kronik böbrek yetmezliği
- Obezite
- Artrit
- Osteoporoz
- Depresyon

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm ölümlerin yüzde 60'ından kronik hastalıklar sorumludur. Ayrıca Türkiye de dahil olmak üzere hemen hemen tüm ülkelerde sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 75'i kronik hastalıklara yapılmaktadır. Son yapılan çalışmalara göre Türkiye'de yaklaşık 22 milyon kişinin kronik hastalığı vardır. Bu 22 milyon kişinin kronik hastalıklara göre dağılımı şöyledir:

- Hipertansiyon: 15 milyon kişi
- Diyabet: 4 milyon kişi
- KOAH: 3 milyon kişi
- Kardiyovasküler hastalıklar: 2 milyon kişi

Bu hastalıkların insan hayatını tehdit etmesi, yaşam kalitesini düşürmesi ve bu hastalıkların tedavisi için gereken yüksek maliyetler göz önünde bulundurulduğunda, bunlarla mücadele etmek için geliştirilen hastalık yönetimi olarak adlandırılan yöntemler büyük önem kazanmaktadır. Hastalık yönetimi, sağlık hizmetlerinin ve ilgili iletişimin koordine edildiği, hastanın kendi kendine bakımının da üstlenmesini gerektiren bazı hastalıklarda önemli olduğu için geliştirilmiş bir sistemdir.

Kronik hastalıklar yönetiminde bakım kalitesi 4 ana başlıkta incelenebilir:

- Hastalığın tanınması
- Hastalığın kontrolü
- Hekimin önerilere uyumu
- Hastanın önerilere uyumu

Hastalık yönetimi kanıta dayalı rehberler kullanılarak uygulanmaktadır. Hasta ve doktorun gereksinimleri dikkate alınarak program içeriği oluşturulur ve hizmetler deneyimli sağlık personeli tarafından verilir. Hastalar ziyaret programları hakkında bilgilendirilir ve hastanın sürece etkin katılımı sağlanır. Hizmetin amacı ve sunum biçimi hem hasta ile hem de doktorla düzenli olarak paylaşılır ve öneriler, beklentiler ve hasta geri bildirimleri düzenli olarak raporlanır.

Teknolojik altyapı ile merkezde toplanan veriler hasta hakları ve etik kurallara bağlı kalınarak ilgili birimlere istatistiki olarak bildirilir.  Bu raporlar strateji belirleme ve konumlandırma çalışmalarına önemli katkılar sağlar. Hastalık yönetimi daha iyi sağlık sonuçlarına, daha verimli ulaşabilmek için hizmet sunumu süreçlerini destekler ve geliştirir. Böylece daha iyi klinik sonuçların elde edilmesi sağlanır, sağlık harcamaları azalır ve daha iyi yönetilmesi sağlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat