Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Haruki Murakami'nin 1Q84 romanında neler anlatılıyor?

830
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Haruki Murakami'nin 1Q84 romanında neler anlatılıyor?

Batı dünyasının en bilinen Japon yazarı olan Haruki Murakami, ülkesinin bazı kesimlerince Amerikan kültürü etkisinde kalmakla ve aşırı batıcı olmakla eleştirilen bir yazardır.


Haruki Murakami ?nin 1Q84 romanındaki Q sesi japoncada 9 anlamına gelir. 1984 olarak okunan kitap George Orwell'in 1984 kitabıyla hem adı hem de konusu itibarı ile göndermede bulunur.


1Q84 romanının iki ana karakteri Aomame ve Tengo?dur. Spor eğitmeni olan Aomame aynı zamanda kadınlara zarar veren erkekleri kendi geliştirdiği yönemlerle hiç iz bırakmadan öldürmektedir. Matematik öğretmeni olan Tengo ise edebiyatla ilgilenmekte ve roman yazmaktadır. İkili birbirlerini 10 yaşında tanıdıkları halde 30 yaşına kadar konuşmamışlardır.


Kitap 1984 ve 19Q4 olarak tanımlanan iki zamanda geçmektedir. 1984 günümüzdeki dünya ve 1Q84 denilen dünya olarak nitelendirilir. Metropolitan otobanı bu iki dünyanın arasından geçmektedir. Bu dünyalar arasında köprü görevi görerek onları birbirine bağlar. Aomame bir gün otobandan diğer evrene geçer. Tengo ise editörün isteği üzerine liseli bir kızın yazdığı Novella'yı yeniden yazar ve edebiyat dünyasında popüler olur. Bu arada çiftin yolları kesişir.


3 cilt olan kitap, 1256 sayfalık tek cilt haline getirilerek okuyucuların beğenisine sunulmuştur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat