Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Harita nasıl çizilir?

14,045
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Harita nasıl çizilir?

Bir bölgenin haritasının çizilebilmesi için bölgenin detay ve koordinatlarının bilinmesi, haritanın kullanım amacının belirlenmesi ve kullanım amacına göre ölçeğinin belirlenmesi gerekir. 

Eskiden haritalar bugün kullanılan iletki, cetvel ve gönye gibi geometrik aletlerle çizilirken; günümüzde ölçme için farklı teknolojiler, haritaların çizimleri için ise farklı yazılımlar kullanılmaktadır.

Bir bölgenin haritasının çizilebilmesi için çizilecek harita üzerinde kontrol ağları oluşturulur. Kontrol ağlarını oluşturan noktalarda yüksek duyarlılıkta uzaklık ve açı ölçümleri yapılır. Elde edilen uzaklık ve açı ölçümleri verileriyle bu noktaların koordinatları belirlenir. Ardından bulunduğumuz noktadan kontrol noktalarına bakılarak koordinatlar belirlenir. Bölgedeki tüm detayların koordinatları belirlendikten sonra harita çizimi yapılır. 

Fotogeometrik yöntemler kullanılarak harita çizimi yapmak mümkündür. Arazilerde ölçmeler yapmak yerine özel hava araçlarına yerleştirilmiş  kameralarla yeryüzünün fotoğrafı çekilir. Çekilen fotoğraflar belirli programlarla üç boyutlu modellere aktarılır. Bu modellerden yola çıkarak haritalar oluşturulur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat