Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hapşırmak için neler yapabiliriz?

77,064
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hapşırmak için neler yapabiliriz?

Hapşırma aslında vücudun doğal bir refleksidir. Hapşırma dış ortamdan burun ve solunum yollarına giren toz, polen gibi çeşitli partiküllerin, mikroorganizmaların ya da çeşitli maddelerin üst solunum yollarından atılması için gerçekleşir.

Hapşırmanın sık görüldüğü insanlarda genetik bir yatkınlık olduğu düşünülmektedir. Örneğin ışığa bakınca hapşırması tetiklenen insanların yüzde 18-35 arası genetik bir yatkınlığa bağlı olarak kolay hapşırdığı ortaya çıkarılmıştır.

Dış ortam ısısının sıcaklığı değiştiğinde ya da ışıktaki ani değişikliklerde hapşırma kolaylaşır. Aynı şekilde loş bir ortamdan ışığa çıkıldığında hapşırma tetiklenebilir. Işığa bakmak da hapşırma refleksinin hızlıca tetiklenmesine veya tamamlanmasına neden olduğu bilinmektedir.

Bazı durumlarda hapşırık atağı başlar ancak hapşırma tamamlanamayabilir. Bu hapşırmak isteyip hapşıramamak olarak da nitelenebilir. Böyle bir durumda ışığa çıkmak, ışığa bakmak gibi yollar kullanılarak hapşırma tamamlanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat