Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hapşırırken kalbin durduğu doğru mu?

22,902
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hapşırırken kalbin durduğu doğru mu?

Hapşırma sırasında vücudun farklı noktalarında farklı değişiklikler olur. Hapşırırken karın basıncı artar, hava solunum yollarından ağız ve burun yoluyla hızla dışarı atılır.

Hapşırırken karın içi basınç arttığı için hava ciğerlerden güçlü bir basınçla çıkar. Aynı şekilde kalbe giden damarlarda kan basıncı artar ve kalbin gevşedikten sonraki dinlenme süresi milisaniye ölçeğinde uzar. Yani kalp çok çok kısa bir süreliğine duruyormuş gibi olur, ancak bu kalbin durması değil dinlenme süresinin uzamasıdır. Bunun kalbe ve vücuda herhangi bir zararı yoktur. Aksine bu kalp için yararlı bir durumdur.

Kişi hapşırırken ağız ve burnunu sıkıca kapatarak havanın dışarı atılmasını önlemeye çalışırsa vücut içinde oluşan basınç ciddi boyutlara varabilir. Bu durum normalde vücuda hiçbir zararı olmayan hapşırmanın ciddi komplikasyonlara yol açmasına sebep olabilir.

Örneğin kişinin beyninde anevrizma varsa, hapşırmanın bastırılmaya çalışılması nedeniyle artan vücut ve damar içi basınç bu anevrizmanın patlamasına neden olarak kişinin beyin kanaması geçirmesine yol açabilir. daha önceden beyin içi ameliyat geçiren kişilerde de bu tür bir risk vardır.

Hapşırırken vücutta başka değişikler de olur. Örneğin gözler istemsiz olarak kapatılır, burun ve sinüs yolları genişler, dil kökü yükselir ve ağız hava alanı kapatılır. Burada vücudun amacı dış ortamdan alınan partiküllerin hızlı bir şekilde basınçlı hava yoluyla dış ortama geri atılmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat