Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hapşırık geldiğinde nasıl engelleyebiliriz?

6,972
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hapşırık geldiğinde nasıl engelleyebiliriz?

Hapşırma doğal ve fizyolojik bir olaydır. Vücuda herhangi bir zararı yoktur. Ancak kişi bulunduğu ortamdaki sessizliği bozmamak adına hapşırma isteği geldiğinde bunu engellemek isteyebilir. Hapşırma çoğu zaman durdurulamaz ancak, hapşırma atağı geldiğinde yapılabilecek bazı şeyler hapşırmayı durdurabilir.

Örneğin hapşırma atağı başlarken burnun uç orta kısmını sıkarak, ovmak hapşırmayı durdurabilir. Bunun dışında hapşırmayı tetikleyen ısı değişiklikleri ve tozlu ortamlardan kaçınmak da hapşırık ataklarını engelleyebilir. Alerjik insanların alerji tedavisi olması alerjiye bağlı hapşırık ataklarını önleyebilir.

Eğer alerji atağı başladıysa hapşırmayı durdurmaya çalışmak doğru olmaz. Çünkü burnun ve ağzın tıkanması vücuttaki ve damarlardaki basıncın artmasına ve buna bağlı komplikasyonlar gelişmesine neden olabilir. Bunun için hapşırırken ağız ve burun yolu basınçlı havanın çıkmasını sağlayacak şekilde kapatılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat