Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi yoga hareketleri yorgunluğu azaltır?

52,289
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi yoga hareketleri yorgunluğu azaltır?

Yoga yaparak yorgunluğumuzdan uzaklaşabiliriz. Yoga hareketlerinde, bizi yavaşlatan, sakinleştiren, dinginleştiren hareketleri seçerek, çok kısa bir sürede kendimizi dinlenmiş ve yenilenmiş hissedebiliriz. Bunun için ortamın temiz, sakin, sessiz ve az ışıklı olmasına özen gösterelim. Bu hareketleri yaparken, bizi sakinleştiren, dinginleştiren, hem bedenimizi, hem zihnimizi yavaşlatan hareketleri seçmeliyiz.

Bu hareketler genelde sabit duruşlardır. Ne kadar süre kalacağımıza biz kendimiz karar verebiliriz. Bazı hareketler kısa sürede derin dinlendirirken, bazılarında uzun uzun kalabiliriz. Bedenimizi, zihnimizi ve kendimizi dinleyerek buna biz karar vereceğiz.

Yoga egzersizlerine başlamadan önce ısınmak önemlidir. Çünkü gün içinde boynumuz tutulmuş olabilir, nefesimiz kısalmış olabilir.

İlk olarak boyun egzersizi ile başlıyoruz:
Nefes alıyorum, nefes verirken boynumu yavaşça aşağıya düşürüyorum. Sırtım dik, omuzlar geride. Ve sol taraftan büyük bir çember çiziyorum. Gözlerim kapalı. Sadece boynuma odaklanıyorum. Hareketi ne kadar yavaş yaparsak, bedenimiz ve zihnimiz o kadar dinlenir. Ve sağ taraftan da çember çiziyorum. Çemberin her santimini hissetmeye çalışıyorum. Ve tekrar merkeze geliyorum.

Aynı ısınma hareketini omurga için de yapacağım.
Nefes alırken omuzlarımı geriye alıp göğsümü ileriye itiyorum. Nefes verirken karnımı içeriye çekip sıkıyor ve vücudumu C şekline getiriyorum. Birkaç tekrar ile hareketi yapıyorum.

Böylece hem omurgamı hem de boynumu ısıtmış oldum.
Isınma hareketlerinden sonra yorgun geçen bir günün ardından dinlenmek istiyorum.

Yerdeyken, ellerimi ve kollarımı yukarı kaldırıp kenetliyorum. Avuçlarımı dışarıya doğru çeviriyorum. Ayaklarımı birbirine doğru yaklaştırıp ayaklarımı iyice uzatıyorum. Nefes alırken, birisi ellerimden birisi de ayaklarımdan çekiyor. Nefes verirken ise bırakıyorum.Bu uygulamayı minimum üç kez tekrarlıyorum.

Bir diğer harekette ise, dizler bükük, ayak tabanları yerde, kollarımı iki yana açıyorum. Avuç içleri yere bakıyor. Nefes alıyorum, merkezdeyim. Nefes verirken dizlerimi yavaşça sola yatıyorum. Belimi, omurgamı, başımı sola yatırıyorum. Nefes al, merkeze gel, ver nefes, dizini sağa yatır ve başını sol çevir. Birkaç tekrarın ardından merkeze gel ve tüm bedenini serbest bırak.

Yorgunluğumuzu gidermek için yaptığımız egzersizlerde gözlerimizi kapatıyoruz çünkü bedenimize odaklanıyoruz. Beden yavaşladıkça zihin de yavaşlıyor ve hem bedenimizi, hem de zihnimizi tüm yorgunluklardan arındırmış oluyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat