Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi ülkelere gitmek için Schengen vizesi almak gerekir?

47,196
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi ülkelere gitmek için Schengen vizesi almak gerekir?

Schengen vizesi, Schengen anlaşmasını imzalamış olan Avrupa ülkelerinde geçerli ve kişiye serbest dolaşım hakkı veren bir tür vizedir. Schengen vizesinin geçerli olması için o ülkenin Avrupa Birliği'ne bağlı olması gerekir ancak her Avrupa ülkesi Schengen ülkeleri arasında bulunmayabilir. Örneğin, hali hazırda Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan ve Romanya, Schengen ülkeleri arasında yer almamaktadır.

Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkeler

Schengen vizesi şu ülkelerde geçerlidir: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Schengen anlaşması ilk olarak 14 Haziran 1985 tarihinde, 5 Avrupa ülkesi arasında, sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayarak imzalanan bir anlaşmadır. Schengen anlaşmasını imzalayan ilk 5 ülke, Benelüks (Benelux) ülkeleri olarak geçer. Benelux ülkeleri Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksenburg'dan oluşur.

Anlaşma, 1990'da imzalanan Schengen Anlaşmasını Uygulama Konvensiyonu ile uygulamaya konulmuştur. Anlaşma adını, Fransa ve Almanya'nın sınırlarının kesiştiği yer alan Lüksemburg'un Schengen kasabasından alır. 19 Haziran 1990'da Schengen kasabasında imzalanmıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat