Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi tip uçaklarla akrobasi yapılabilir?

4,549
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi tip uçaklarla akrobasi yapılabilir?

Akrobasi ileri bir uçuş tekniği. Yani uçuş her şekilde daha önce öğrenilir ve ondan sonra icra edilir. Dolayısıyla uçakları da tabii ki diğer uçaklara göre farklılık gösterir.

Teknik donanım

Akrobasi uçaklarında, motor yağ sistemleri, yakıt sistemleri, uçağın ters uçması hâlinde dahi motoru yeterince besleyecek şekilde dizayn edilirler. Bu büyük farklılıktır. Pervane sistemleri farklıdır.

Bu uçaklar yerçekimi güçlerine yani G kuvvetine karşı dizayn edilir. Aşırı yüklere karşı çok sağlam yapılır. Bu sebeple akrobasi uçakları genellikle küçük olurlar, iç kısımları da pek konforlu olmaz.

Uçaklar hafif olmalı

Akrobasi uçakları, akrobasi uçuşu için yani ileri uçuş tekniği için dizayn edilmiş uçaklardır. 2 kişilik akrobasi uçaklarının ağırlığı 1700 pound, yani yaklaşık 550 kilo civarında olur.

Akrobasi uçakları diğer uçaklara göre daha hafif olmak zorundadır. Çünkü uçuş sırasında yapılacak olan akrobatik hareketler uçağın hafif olmasını gerektirir. Motor beygiri de yüksek olmalı. Akrobasi uçaklarında 260 beygirden 400 beygire kadar değişen motor güçleri var.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat