Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi sorunlarda psikoloğa gidilir?

6,148
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi sorunlarda psikoloğa gidilir?

Psikologlar çeşitli psikolojik rahatsızlıkları tedavi etmek ve duygusal zorluklar karşısında başa çıkma mekanizmalarını güçlendirmek için çalışmaktadır. Psikoteparinin amacı rahatsızlık veren belirtileri kontrol etmek ve ortadan kaldırmaktır. Böylelikle kişinin günlük hayatının daha işlevsel olması amaçlanır. 


Psikoterapi, terapist ve hasta arasındaki ilişkiyi temel alan bir iyileşme yöntemidir. Böylelikle  kişi dengeli,sağlıklı hissetme, anlamlı ve farkındalığı yüksek bir yaşam sürebilmesi amaçlamaktadır. Psikolog aile içinde oluşmuş olumsuz dinamikler, günlük yaşam zorlukları, sevilen bir yakının kaybı, depresyon, yeme bozuklukları, korkular, yaşanmış bir travmanın üstesinden gelebilme  gibi konularda çalışır. Aslında temelde kişinin duygu ve düşünceleriyle başa çıkma becerileri düştüyse bu noktada psikoloğa gitmesi uygun olabilir. 

Yani alınganlığı eskisine göre arttıysa, eskiden hissettiği olumsuz duygular üzerinde çok durmazken şimdilerde bu olumsuz duygu ve düşünceleriyle başa çıkamıyorsa kişi bu noktada yardım alabilir. Bu rahatsızlıklar kişinin düşünme yetisini, duygularını ve davranışlarını bozabilir. Bireyin okulda veya işteki günlük yaşamını etkileyebilir, ailesiyle  veya arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ciddi boyutlarda bozabilir.

Psikoterapinin amacı hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak ve böylece kişinin yaşamını yeniden verimli bir biçimde keyif alabilmesini sağlamaktır. Bu noktada unutulmamalıdır ki mutluluk, keyifli olma, huzur gibi insanın olumlu duyguları olduğu gibi korku, kaygı, stres gibi insanların olumsuz duyguları da vardır. Dolayısıyla günlük hayatta bir zorluk karşısında strese girmek hemen psikoloğa gitmeyi öngörmez.

Eğer olumsuz duygu uzun süredir devam ediyorsa, etki alanları giderek arttıysa, kişi sorunların üstesinden gelememeye başladıysa ve bundan dolayı insan ilişkilerinde zorluk yaşıyorsa, hayat kalitesi bozulduysa, iş hayatında performansı etkileniyorsa, yaşadığı ızdırapla alkol veya madde kullanımına yönlendiyse işte bu noktada psikoloğa gitme zamanının geldiğine yönelik işaretler görülmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat