Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi sorunlar nedeniyle tüm meme alınır?

25,185
kez izlendi
Puan: 4.26 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi sorunlar nedeniyle tüm meme alınır?

Normal şartlarda günümüzde meme kanseri tespit edildikten sonra meme koruyucu cerrahi adı verilen bir cerrahi yöntem uygulanır. Koruyucu cerrahi yönteminde sağlam cerrahi sınıra kadar tümör çıkarılır. Koltuk altına giden lenf bezlerinin boyayla işaretlenerek kanserin yayılmadığını tespit edebilir, eğer yayılma gözleniyorsa da tümörün çıkarılması daha sonraki aşamaya bırakılabilir.

Memenin tamamen çıkarıldığı durumlarda ise kanser kitlesinin belirli bir ölçünün üzerinde olması beklenir. Normalde 2 cm olarak bilinen bu ölçü kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu tür durumlarda büyük ölçülü tümörden dolayı memenin tamamının alınması gerekebilir.

Meme kanseri eğer birden fazla odakta gözleniyorsa, memenin tamamının alınması gerekebilir. Memenin bir bölgesinin dışında başka bir bölgesinde de kanser hücreleri görüldüğünde memenin alınması gerekebilir.

Aynı anda iki taraflı kanser oluşumu gözleniyorsa, her iki memenin de alınmasını gerektirecek bir durum ortaya çıkabilir. Hastaya yapılan genetik muayenelerde, hastalığı tetikleyici bir gen tespit ediliğinde iki taraflı meme dokusunun çıkartılması söz konusu olabilir, her iki meme de ameliyatla alınabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat