Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi saatlerde güneşlenmek doğru?

19,028
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi saatlerde güneşlenmek doğru?

En sağlıklı güneşlenme için her zaman güneş ışınlarının dik değil yatay olarak geldiği saatler tercih edilmelidir. Sabah saat 10'dan önceki dönem ve akşam üzeri saat 4'ten sonraki zaman dilimi sağlıklı güneşlenmeler için idealdir.

Yeryüzüne yatay olarak gelen güneş ışınlarının yakıcılıkları daha az olduğu için cilt yüzeyinde hasar oluşturma riskleri daha azdır. Güneşlenmeye başladığınız ilk birkaç günde güneşlenme sürelerini 10'ar dakika ile başlatıp her geçen gün 10'ar dakika arttırarak güneşte kalınmalıdır.

Küçük çocuklarda ve yaşı ileri olanlarda güneşlenme saatlerine dikkat etmek gerekir. Çocukların derileri çok hassas olduğu için kendilerini güneş ışınlarına karşı koruyamazlar. Bu sebeple küçük çocukların ve ileri yaştaki yaşlıların güneşte uzun süre güneşte kalmamaları gerekir. Aksi takdirde çok çabuk güneş yanığı olabilirler. 

İleri yaştaki kişiler fazla maruz kaldıkları güneşlenme sonucunda yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi hastalıkların olumsuz sonuçlarıyla karşılaşabilirler. Bu tür sıkıntılardan korunmak için güneşlenme saatlerini güneş ışınlarıın yatay geldiği zamanlar üzerinden ayarlamak faydalı olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat