Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi rahatsızlıklar bebeğin geç yürümesine neden olabilir?

19,166
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi rahatsızlıklar bebeğin geç yürümesine neden olabilir?

Bebeğin geç yürümesine sebep olan birçok şey sayabiliriz. Bunlar içinde en sık görülen sinir sisteminin bozulmasıyla ilgili bozukluklardır. Eğer çocuğun beyin fonksiyonları iyi çalışmıyorsa çocuğun yürümesi de gecikmektedir. Sinir sisteminden gelen hastalıklar mesela bir hastalık, iltihap, doğuştan beyin yapısındaki bir bozukluklar, prematüre çocuklarda yürüme gecikmiş olabilir. 

Çocukların geçirmiş olduğu ateşli hastalıklar, menenjit gibi beyin iltihabı gibi durumlarda yürüme gecikebilmektedir. Yine bazı kromozom hastalıkları denilen yani genetik hastalıklarda yürüme gecikebilmektedir. Anne babanın akraba olmasından kaynaklı bazı hastalıklarda yürüme gecikebilir. Demek oluyor ki, sinir sistemiyle ilgili hastalıklar en sık yürüme bozukluğu nedeni sayılabilir. 

Ortopedik bazı hastalıklarda da gene aynı problemler ortaya çıkabilmektedir. Yani ayak yapısındaki anormal durumlar veya belinde olabilecek bazı sakatlıklar yürümeyi oldukça geciktirmektedir. Yine çocukların beslenme bozuklukları gibi bazı diğer hastalıklar veya vitamin eksikliği özellikle D vitamini eksikliği gibi durumlarda yürüme gecikebilmektedir.

Aşıyla önlenebilen bazı hastalıklarda da yürüme gecikebilir. Örnek olarak çocuk felci aşısı yapılmayan çocuklar eğer çocuk felci hastalığına yakalanırsa ayaklarında sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bu da yürümeyi geciktirebilir.

Doğuştan kalça çıkığı en sık yürümeyi geciktiren sebeplerden biridir. Onun için doğuştan kalça çıkığı var mı diye kalça sisteminin çok iyi incelenmesi gerekir. Bunlar da bulunuyorsa derhal düzeltilmesi gerekir. Bu gibi faktörler yürümeyi geciktiren en önemli sebepler içerisindedir.

Çocuklarda geç yürüme nedenleri
- Sinir sistemi hastalıkları
- Küçükken geçirilmiş enfeksiyon hastalıkları
- Aileden gelen genetik rahatsızlıklar
- Akraba evliliği
- Genetik sorunlar
- Çeşitli sendromlar
- Kromozom bozuklukları
- Çocuk felci
- Doğuştan kalça çıkıklığı
- Menenjit

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat