Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi oyuncaklar bebeğin zeka gelişimini artırır?

81,404
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi oyuncaklar bebeğin zeka gelişimini artırır?

Doğru oyuncak tercihi bebeklerin zeka gelişimine katkıda bulunur.
Anne babanın, oyuncakları bebekle birebir ilgilenerek kullanması çok önemlidir. Ebevenyler bebekle oynamak için günde yaklaşık iki saat ayırmalıdır.
Televizyon gibi tek yönlü uyarımların bebeğin hayatında olmaması bebeğin zeka gelişimi açısından önemlidir, çünkü televizyon bebeğin zekasını ve dikkatini negatif yönde etkiler.
Çocuğun yaşına göre, uzman desteği alarak eğitsel oyuncaklar seçmeye çalışılmalıdır. Özellikle bebeğin ilk aylarında oyuncaktan çok dokunsal aktiviteler gerçekleştirilmelidir. Bebeğin dokunduğu yüzeyler, anne baba ile tensel iletişimi bu dönemde daha önemlidir.
Oyuncakların kullanılmaya başladığı dönem 2-3 ay arasındadır. Başlarda göz takibi gerektiren aktiviteler bebek büyüdükçe yerini el kullanımı ve el-göz koordinasyonuna yönelik oyuncaklara bırakır. Bebek büyüdükçe onun motor gelişimini geliştirecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Sonrasında ise hem motor gelişimini hem el-göz koordinasyonunu geliştirecek oyuncaklar seçilmelidir.
Evdeki pek çok nesne oyuncak olarak yaratıcı biçimde kullanılabilir. 4. aydan itibaren evdeki kap kacak, tencere, kepçeler vb oyuncak olarak verilebilir. Bebek 5. aydan itibaren üst üste dizilen oyuncaklar ve yapbozlarla oynayabilir.
Bebeğin zihninde birtakım resimleri tamamlamasını, belli sınıflamaları yapmasını sağlayacak oyuncaklar bebeğin zeka gelişimi için yararlıdır. Bebeğin uyuduğu ve oyun oynadığı odada fazla oyuncak olmaması bebeğin gelişimi açısından daha iyidir.
4. aydan itibaren bebeğe kitap okunabilir. Ebeveyn bebeğine kitap okurken onunla doğrudan göz iletişimi kurmalı ve anlatımı gösterdiği resimlerle desteklemelidir.
Bebeğe, anne babanın ve ilgisini çeken nesnelerin resimlerinden oluşan bir albüm yapıp resimleri ona tek tek göstermek bebeğin zeka gelişimi açısından faydalı olabilir çünkü tekrarlar bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat