Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi jestler bizi karizmatik gösterir?

4,605
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi jestler bizi karizmatik gösterir?

Jest insanların konuşurken elleri ve kolları ile yaptıkları hareketleri tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Jestler kişinin içinde yetiştiği iletişim ortamı ve kültüre göre farklılık gösterebilir. Örneğin Latinler veya Akdenizliler konuşurken jestleri çok sık ve büyük şekilde kullanır. İskandinav ülkelerinde ise konuşurken jestler çok az kullanılır. Jestlerin beden dili ve iletişim üzerindeki etkisi büyüktür. 

Karizmatik görünmek, ilk bakışta insanların ilgi ve beğenisini kazanmak için bir takım jestler konuşmaya adapte edilebilir. 

Çatı hareketi
İletişim kurarken karizmatik görünmek ve karşımızdaki insanın ya da insanların konuya hakim olduğumuzu düşünmelerini sağlamak için kullanabileceğimiz bir el işareti ya da jest var. Bu jestin adı çatı hareketi. Beden dilinde çatı hareketi güven yaratma konusunda gayet etkilidir. Çatı hareketi kollar dirsekten kırılı, eller açıkken 5 parmağında karşılıklı olarak birbirine temas etmesi olarak nitelenebilir. (Beden Dili Uzmanı Mert Aydıner videoda bunu uygulamalı olarak gösteriyor.) 

Çatı hareketinde eller göbek hizasında bir araya getirilir. Daha sonra aynı pozisyonda göğüs ve boyun hizasına yükseltilebilir. Boyun hizasına geldiğinde eller bir piramit şeklini alır. Konuya ne kadar hakimseniz ve kendinizi konuyla ilgili ne kadar yukarıda görüyorsanız çatı hareketi o kadar yüksekte, yani yaklaşık boyun hizasında durmalıdır. Çatı hareketi eller göğüs seviyesindeyken karşınızdaki kişiye haddini ve yerini bildirmeye yöneliktir. Çatı hareketi göbek seviyesine kadar indirildiğinde ve parmaklar karşınızdaki kişiye yöneldiğinde bu, her ne kadar konuya hakim olduğu mesajı veriyor olsanız da onunla iletişiminizi eşit şartlarda yürütmek istediğinizin bir göstergesi olur.  

Kavrama hareketi
Konuya hakim olduğunuzu gösteren bir diğer hareket de kavrama hareketidir. Bu işarette eller avuç içi görünecek şekilde gevşek durur ve konuşma avuç içi muhataba dönük olacak şekilde yapılır. Bu hareket konuya hakim olduğumuzu, konu her neyse onu etraflıca tartıp biçtiğinizi ve bukonu hakkında söylediğiniz şeylerin arkasında durabilecek güce ve cesarete sahip olduğumuzu gösterir. 

Kavrama hareketi yapılırken eller asla açık ve avuç içleri yukarı bakacak şekilde rakibe dönük olmamalıdır. Eğer elleriniz böyle durursa karşınızdaki sizin ondan bir beklenti içinde olduğunuz algısına kapılabilir. Aynı şekilde eller açık ve aşağı avuç içleri yere dönük de olmamalıdır. Bu da karşıdaki kişinin onu baskılamaya otorite altına almaya çalıştığınızı düşünmesine yol açabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat