Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi iş ekipmanlarının periyodik muayenesi zorunludur?

1,388
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi iş ekipmanlarının periyodik muayenesi zorunludur?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'ne göre bir işin yapılmasında kullanılan herhangi bir makine, alet, tesis ya da tesisatlar muayene edilir. Bu ekipmanlar yönetmelikte; Basınçlı kaplar, kaldırma iletme ekipmanları, tesisatlar ve tezgahlar olmak üzere dört ayrı grupta ele alınmış. 

Kazan, hidrofor, genleşme tankı, hava tankları, dikişli-dikişsiz tüpler, sıvılaştırılmış yeraltı ve yer üstü gaz tankları, kriyojenik tanklar, asetilen tüpleri ve tehlikeli sıvıların bulunduğu tank ve depolar basınçlı kaplar sınıfı ekipmanlarıdır. Basınç testleri, standartlarda aksi belirtilmediği sürece işletme basıncının 1,5 katı ile yapılmalıdır.

Forklift, transpalet, çeşitli vinç tipleri, yürüyen merdiven ve bantlar, araç kaldırma lifti, çeşitli hidrolik ve mekanik kaldırıcılar, yapı iskeleleri, inşaat makineleri kaldırma iletme makinaları sınıfı ekipmanlarıdır. Standartlarda aksi belirtilmediği sürece dinamik testler beyan yükünün 1,25 katı ile statik testler 1,1 katı ile test edilmelidir. Kapasite denge diyagramı ile yüklenen ekipmanlar denge diyagramına göre test edilir.

Yangın tesisatı ve boru tesisatları, havalandırma ve klima tesisatları, elektrik tesisatı, topraklama tesisatları ve paratonerler, tesisat sınıfı ekipmanlarıdır.

Takım tezgahları, CNC makinaları gibi talaşlı imalat makineleri tezgahlar sınıfı ekipmanlarıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat