Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi hastalıklar işitme kaybına neden olabilir?

30,940
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi hastalıklar işitme kaybına neden olabilir?

İşitme kaybının pek çok nedeni olabilir. Çocukluktan bahsetmek gerekirse, işitme kaybı dış kulak yolunun hiç gelişmemesi, hatta bazen kulak kepçesinin yok olması ile oluşabilir. Bunlar daha çok genetik ya da konjenital, doğumsal ya da ailesel, kalıtımsal nedenlerle geçmiş olan hastalıklardır. Bu durumlarda kulak yapısının bir kısmı yoktur. Bu bazen dış kulak yolu, dış kulak yolu kepçesi, bazen orta kulağın tamamiyle yok olması, bazen işitme siniri veya iç kulaktaki işitme merkezinin ortadan kalkmasından kaynaklanabilen genetik hastalıklar olabilir. Çocuklukta çok şiddetli geçirilmiş kızamık, kızıl, su çiçeği gibi  kontrol edilemeyen yüksek ateşli hastalıklar nedeniyle iç kulaktaki işitme kayıplarından bahsedebiliriz. 

Yetişkin işitme kayıpları, sağırlık

Orta kulak hastalıklarının en sık görüleni daha çok kronik otitis dediğimiz kulak zarının yırtılmasına bağlı olarak kulağın uzun süreli akması ve dış ortama uzun süre maruz kalma sonucu oluşan hastalıklardır. Bunlar işitme kaybı yapabilir. 

Otoskleroz (orta kulak kireçlenmesi) veya bir travmaya bağlı olarak kulak zarının yırtılması, orta kulaktaki kemik zincirinin kırılması, birbirinin temasının bozulması sonucu meydana gelen orta kulak hasarları işitme kaybına, duymamaya yol açabilir. 

İç kulak denge bozukluğu olarak tanımlanabilecek menier hastalığı işitme kaybına, sağırlığa yol açabilir. Bunların dışında daha güncel, daha sık gördüğümüz akut işitme kayıpları iç kulakta işitme kayıplarına yol açabilir. Süresi önemsiz olarak, çok gürültülü bir ortamda kalmış olmak ve meslek icabı uzun süre gürültülü ortama maruz kalmak, nedeni yüzde 40 oranında belli olmayan bir gün aniden gelen ve ani işitme kaybı olarak tanımlanabilecek işitme kayıpları da işitme kaybı nedenlerinden bazılarıdır. 

Beyinde birtakım kanamalar, beyinde işitme merkezini etkileyen birtakım hastalıklar, tümörler, akustik nöroma, multple skleroz gibi hastalıklar, kanser metastazları işitme kaybına, geçici sağırlığa veya kalıcı sağırlığa yol açabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat