Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi hastalıklar hamile kalmayı güçleştirir?

199,271
kez izlendi
Puan: 4.74 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi hastalıklar hamile kalmayı güçleştirir?

Kadının hormonal dengesini bozan jinekolojik bazı hastalıklar var. Bunlardan en sık gördüğümüz ortalama 100 kadından 3'ünde gördüğümüz polikistik over sendromu. Bu yumurtlayamama problemiyle, tüylenme, aşırı kilo, diabete eğilim problemiyle giden bir sendrom.

Hormonal dengesizlikler hamile kalmayı güçleştirebilir

Bu sendromu yaşayan hastaların normal popülasyona göre gebe kalabilirliği daha düşük oluyor. Guatr gibi, tiroid fonksiyon bozuklukları yani tiroid hormonunun az veya çok salgılanmasıyla seyreden hastalıklar, yine beyinden salgılanan bir başka hormon olan süt hormonu prolaktinin fazla salgılandığı hiper prolaktinimi dediğimiz hastalık gibi hormonal dengesizliklere neden olan rahatsızlıklar gebeliği olumsuz yönde etkiler.

Kötü huylu kistler de gebeliği olumsuz yönde etkiler

Bunun yanı sıra endometriosis dediğimiz çikolata kistleri de yine kadının gebe kalabilirliğini olumsuz yönde etkileyen bir diğer jinekolojik hastalık. Bunların yanı sıra genel sağlığını olumsuz etkileyen kronik böbrek hastalığı, kronik kalp hastalığı, kalp, damar sistemi hastalıkları, vücutta oluşan kötü huylu hastalıklar yani malign hastalıklar da tabi ki gebe kalma olasılığını olumsuz yönde etkileyen diğer rahatsızlıklar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat