Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi hamileliklerde erken doğum riski yüksektir?

2,109
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi hamileliklerde erken doğum riski yüksektir?

Daha önce erken doğum tecrübesi yaşamış hamile kadınlarda tekrar erken doğum yapma olasılığı %25 ile %50 oranında değişir. Gebelik sırasında erken doğum genellikle hamileliğin ikinci üçüncü aylık döneminde daha sik rastlanılan bir durumdur. Bu dönemde erken doğuma genellikle rahimin sekil bozuklukları, doğuştan anomalileri, miyomlar, rahim ağzı yetmezliği veya rahim ağzının değişik nedenlerle geçirdiği operasyonlar sebep olabilir.

Gebelik sürecinde erken doğumla karşılaşılması için anne adayının enfeksiyonal hastalıkları, hormon hastalıkları veya endokrin sorunları geçirmiş olması gerekir. Bu hastalıkları geçirmeden de eğer annede hipertansiyon varsa, diyabet hastalığı mevcutsa, immün ve kronik sistem hastalığı gözleniyorsa ya da anne adayında kansızlık varsa gebelik süreci tamamlanmadan erken doğum mecburiyeti ortaya çıkabilir. 

Gebeliğin erken doğumla sonuçlanmasına sebep olan bazı dışsal etmenler de vardır. Örneğin annenin erken yasta veya çok ileri yasta gebe kalması, 50cm'in altındaki gebelikler, düşük sosyoekonomik durum veya annenin fiziksel aktivitede çalışıyor olması gibi durumlar erken doğuma sebep olabilecek dışsal etkenlerdendir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat