Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi genetik hastalıklar babadan bebeğe geçebilir?

5,272
kez izlendi
Puan: 2.53 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi genetik hastalıklar babadan bebeğe geçebilir?

Vücudumuzda 23 çift kromozom bulunur. 23 çift kromozomun 22 tanesi otozamal kromozomlardır. Yani vücut özelliklerinin kalıtıldığı kromozomlardır. Diğer bir çift kromozom X-Y kromozomudur. Bu kromozomlar da cinsiyet tayininde kullanılır, cinsiyetimizi belirler.

Bazı hastalıklar otozamal kromozomlarla kalıtılırken bazı hastalıklar X?e bağlı veya Y?ye bağlı geçiş gösterebilir. Babadan geçen hastalıklar da bu durumda aynı anneden geçen hastalıklar gibi otozomal hastalıklar olabilir ki bunların kalıtımı anne veya babada çok farklı değildir. Ancak X?e bağlı geçiş gösteren hastalıklar babada ve annede çok farklı şekilde görülebilirler. Çünkü anne adaylarında 2 X kromozomu vardır, babalarda ise 1 X ve 1 Y kromozomu vardır. 

X?e bağlı kalıtılan hastalıklar arasında hemofili hastalığı erkeklerde görülür. Fakat aynı hastalıklı erkeğin bebeği olduğunda bebek eğer kızsa bu kız çocukta hastalık görünmez, sadece taşıyıcılık vardır. Bu erkeklerin erkek çocuklarında herhangi bir hastalık görülmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat