Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda normal doğum tercih edilmez?

324,982
kez izlendi
Puan: 4.48 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda normal doğum tercih edilmez?

Normal doğum için uygun olup olmadığına karar verirken 34. ve 36. haftalar arasını bekliyoruz. Bu aralıkta bebeğin aşağı yukarı kaç kilo doğacağı belli oluyor. 


Normal doğum için öncelikle pelvis muayenesi adı verilen muayene yapılır. Çatı muayenesinden geçenler normal doğum yapma şansına sahiptir ama tabii bu kesinlikle normal doğum yapabilir anlamına gelmez çünkü son ana kadar normal doğum sezaryene dönüşmek zorunda kalabilir. Örneğin, doğum ilerlemeyebilir, bebek sıkışabilir, bebeğin kalp atışları azalabilir. Bu nedenle bir doğumda bebeğin başı çıkana kadar sezaryen ihtimali devam etmektedir. Ancak çoğu zaman doktorlar kimlerin normal doğum yapıp yapamayacağını tahmin edebilmektedir. 

Kesinilikle normal doğum yapamayacak grubun özellikleri şöyle sıralanabilir:
- Bebeğin yatay durduğu durumlarda 
- Doğum kanalının tıkalı olduğu durumlarda 
- Bebeğin çok iri olduğu durumlarda

Bazı durumlarda ise biraz risk alarak normal doğum gerçekleşebilir ama sezaryen daha uygundur. 

Anne adayının ilk doğumu olması ve bebeğin ters durması sezaryen kararı verilmesine neden olabilir. Bu durumda normal doğum mümkün olmakla beraber sezaryen daha uygun olabilir. 

Çoğul gebeliklerde bebeklerin pozisyonları uygunsa normal doğum söz konusu olabilirken çoğu durumda sezaryen gerekebilir. 

Doğum eylemi çok uzamışsa, doktor müdahalesi ve suni sancıyla süre kısaltılmaya çalışılabilir ama doğum uzamışsa bu bir şeylerin yolunda gitmediği anlamına geliyordur. O tür durumlarda normal doğumu pek fazla denememek gerekir. 

Bu birkaç durum haricindeki tüm durumlar, çatı darlığı, bebeğin eşinin, yani plasentanın doğum kanalını tıkaması ve bebeğin yan durması gibi durumlar hariç diğer durumlarda normal doğum söz konusu olabilir. 

Gebelikte kesinlikle normal doğurabilirsin veya doğuramazsın denilebilecek durumların sayısı çok azdr. O yüzden de doktor değerlendirmesi sonucunda karar verilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat