Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda laparoskopi uygulanmaz?

3,345
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda laparoskopi uygulanmaz?

Laparoskopi, hastanın karnı açılmadan uygulanan bir ameliyat türüdür. Hastaya laparoskopi uygulayabilmek için iğneler yardımı ile hastanın karnının içine girilir. Karnın içi karbondioksitle şişirilir ve karna teleskop sokulur. Bunların yapılmasını engelleyen bir sorun ortaya çıkarsa hastaya laparoskopi yapılamaz. 

Karın cildinde yaygın yanıklar olduğunda, karnın şişirelemediği ya da hastanın önceden karnından ameliyat geçirdiği durumlarda karna teleskop sokulamayacağı için laparoskopik cerrahi yapılamaz. 

Kilolu hastalarda trokar iğnesinin boyu hastaya operasyon uygulanmasına yetmeyeceğinden laparoskopi ameliyatı uygulanmaz. 

Gebeliğin ilk 3 ayında ya da bazı durumlarda son 3 ayında hastaya laparoskopi yapmak uygun değildir. Karaciğer sirozu ve asidin olduğu durumlarda hastaya laparoskopi uygulanması portal hipertansiyon yüzünden zorlu olabilir. Portal hipertansiyon, toplar damarların yaygın olması durumudur. 

Açık ameliyat yapılması düşünülen her hastaya öncelikle laparoskopi uygulanabilir. Laparoskopi iyi sonuçlar vermezse hasta açık ameliyata alınır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat