Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda bebekte daha fazla gaz olur?

163,431
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda bebekte daha fazla gaz olur?

Bebeklere şekerli su ya da pekmezli emzik kesinlikle tavsiye edilmez. İlk 6 ay içinde bebek için sadece anne sütü tercih edilir. Anne sütü dışında su dâhil hiçbir şey tavsiye edilmez.

Bir emziğin pekmez, bal gibi yiyeceklere batırılması önerilmez. Bal kimi zaman bebeği öldürebilecek düzeyde hayati tehlike oluşturur.

Bebek 2 yaşını doldurana kadar bal yedirmeyin

Genel olarak bebek 2 yaşını dolduruncaya kadar bal yedirilmemeli. Çünkü bal botilizm toksin içerir ve bebeklerde ciddi alerjilere neden olabilir.

Emzik kesinlikle farklı bir maddeye batırılıp bebeğe verilmemeli. İlk 1 ay içinde ise kesinlikle emzik kullanılmaması gerekir.

Kundaklamanın faydası yok

Kundaklamak ise bebeğe faydası olmadığı gibi aksine kalça çıkığı riskini arttırdığından tavsiye edilmez.

Bebeğin rahat giydirilmesi, rahat bir ortamda yatırılması gaz problemlerini belirgin ölçüde azaltır. Kundaklama gibi çok sarıp sarmalayarak giydirmek bebeğin gazını artırır.

Yapılan bir diğer yanlış ise bebeğin gazını çıkartmak için yatırılıp bacaklarının hareket ettirilmesidir. Bu, gazı çıkarmaya yardımcı olmadığı gibi bebeğin kalça eklemine de zarar verir.

Bebek anne karnında 9 ay süresince çok rahat, sadece damarların bulunduğu ve onların çıkardığı sesler nedeniyle tamamıyla sakin ve müzikal bir ortamda büyür.

Bebek için huzurlu bir ortam oluşturun

Bebek dış ortama çıktığı zaman birçok taraftan değişik uyarılarla karşılaşır. Bu yüzden doğduktan sonra oluşan kolik ağlamaları ve bunun gibi durumlarda bulunduğu ortamın sakin, rahat olması gerekir.

Dışarıdan gelen baba, yakın çevre ve diğer sesleri tam olarak ayırt edemez. Ayırt edememesi ve algılayamaması onun huzursuz olmasına sebep olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat