Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda bebek anne karnında ölür?

621,479
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda bebek anne karnında ölür?

Bebeğin karın içinde ölmesinin nedenlerini incelerken 3 tane ayrı etkene değinmek gerekir. 
- Bebeğin kendisi
- Bebeği besleyen aracı yapı plasenta 
- Plasentaya esas kanı veren anne adayının vücudu 

En sık görülen etkenler bebeğin kendisine ait olanlardır. Yani bebeğin kendisine ait bir sakatlık varsa, "doğada ancak güçlü olanlar yaşayabilir" prensibine dayanarak anne adayının vücudu bunu algıladığı ve kromozomların bozuk dediği zaman artık gebeliğin daha fazla ilerlemesi yerine doğa o gebeliğin düşükle sonuçlanmasını sağlar. Düşükle sonuçlanmadan önceki süreç bebeğin kalp atışının durmasıdır. Çoğu durumda etken budur. Bu daha çok 8-10. haftalardaki erken gebeliklerde etkendir. 

Plasenta anne rahmine iyi bir şekilde yerleşmemişse, yani içeride iyi oturmamışsa o zaman bebeği besleme kabiliyeti çok yüksek değildir. Bebekte gelişme geriliği olabilir, amniyon sıvısı azalabilir ve gelişme geriliği bir süre sonra doktor tarafından doğumla sonuçlandırılmamışsa veya doğumla sonuçlandırılamayacak kadar erken bir dönemde ise bebeğin kaybedilmesiyle gebelik sonlanmış olur. 

Anne adayının çok temiz bir şekilde kanı bebeğe vermesi gerekir. Yani böbrekleri, akciğeri, karaciğeri var ama bunların hiçbiri içeride aktif olarak çalışmaz. Bu kirli kan denilen metabolizma ürünü olan kan anne adayına gönderilir, anne adayının kanında temizlenir, daha sonra temiz kan bebeğe verilir. Anne adayında herhangi bir hastalık var ise o zaman anne adayı bu kanı temizleyemeyecek, bebek de kaybedecektir.

Bunlar arasında en sık görülenleri annedeki kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve otoimmün hastalıklarıdır. Otoimmün hastalıkta vücut kendi dokularına yabancılaşır. Bunun en bilineni lupus hastalığıdır. Çok ender görülen bir hastalıktır ama görüldüğü zaman anne kanında bazı maddeler oluşur. Kendi dokuları bile anne adayına yabancıdır. Eğer bu dönemde hamilelik oluşursa bebeğin kan hücrelerini veya diğer doku hücrelerini parçalayarak onun ölmesine neden olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat