Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda adet kesilebilir?

12,196
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda adet kesilebilir?

Üreme çağındaki bir kadında eğer düzenli âdet görüyorsa, âdetlerin düzenli bir şekilde devam etmemesi, yani kesilmesi olayına rastlayabiliyoruz. Bunu araştırırken birçok faktör, her ne kadar âdet mekanizmasında birçok etken varsa, hepsini tek tek araştırmak gerekir. Bunu temel olarak söylersek, beyinde hormon üreten bölge başka bir bölgeyi etkileyip, oradan kana karışan hormon neticesinde yumurtlıklar uyarılmakta ve yumurtalıklardan çıkan hormonlarla rahim zarı kalınlaşıp dökülerek âdet görme tamamlanır. Dolayısıyla bu noktaların herhangi birinde olabilecek bir aksaklık, âdetin hem düzenini etkileyebilir hem de tamamen kesilmesi şeklinde seyredebilir. Bu gibi durumlarda, üreme çağındaki bir kadında âdet kesilmesinde ilk akla gelen şey, gebeliktir. 

35 yaşın üstündeki kadınlarda adet kesilmesi olursa, akla menopoz gelebilir. Bazen 35 yaş öncesinde de âdet kesilebilir. Bu durumlarda âdet kesilmesi erken menopoz belirtisi olabilir. Bu durumda yine de akla gelmek istenmese de menopoz ihtimali değerlendirilmelidir. 

Âdetin gerçekleşmesini sağlayan organlarda herhangi bir aksama, tümörel veya hormonal durumlar âdet düzenine etki edebilir. 

Eğer âdet kesilmesi için altta yatan hiçbir neden yoksa stres, yeme ve uyku bozukluğu, iklim ve çevre değişikliği gibi durumlarda kadınlarda âdet döngüsü bozulabilir. Çok stresli durumlarda da âdetten kesilme ile karşılaşabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat