Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi cilt tiplerinde karın çatlakları daha sık görülür?

56,896
kez izlendi
Puan: 4.12 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi cilt tiplerinde karın çatlakları daha sık görülür?

Kadınların yüzde 90'ının doğumdan sonraki sürecinde göbek çevresi, göğüs ve kalçalarda şimşek çakma görüntüsünde çatlaklar oluşabilir. Gebelikte kilo alınması ile birlikte şişmeye başlayan karın gerildiği için çatlaklar meydana gelir. Nasıl ki gerilen bir çarşafta yırtılmalar olabiliyorsa, anne karnı da genişlediğinde yırtılmaya müsait hal alır. 

Gebeliğin 5. ve 6. aylarından itibaren karın daha belirgin hale geldiğinden çatlaklar bu aylarda en fazla oranda meydana gelir. 

Doğum çatlaklarında genetik yatkınlık da çok önemlidir. Özellikle annesinde ya da kız kardeşinde doğum çatlağı olan kadınların kendisinde de gebeliği süresince doğum çatlağının gelişmesi muhtemeldir.

Genetik yatkınlığı bulunan kadınlar, beyaz ırktan olan kadınlar ve cildi ince yapılı olan kadınlar gebeliğinde doğum çatlağı risk grubunda olan kadınlardır.

Doğum çatlağının ırksal bir özelliği de vardır. Siyahi ırklarda hemen hemen hiç çatlak gözükmezken, beyaz ırklarda çatlak görülme oranı %50 ile %75 arasında değişir. 

Asya ırkı da yine siyahi ırklarda olduğu gibi bu konuda şanslı bir ırktır ve onlarda da doğum çatlaklarının görülme oranı oldukça azdır. 

İnce cilt yapısına sahip olan açık tenli kadınlarda görülen doğum çatlakları daha ince bir yapıya ve pembe renge sahiptir. Koyu tenlilerde ise çatlaklar biraz daha derin ve sedefli gümüş renginde olmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat