Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi çatı tipi yağmurdan daha az etkilenir?

89,004
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi çatı tipi yağmurdan daha az etkilenir?

Her çatı yağmurdan etkilenir. Önemli olan çatınızı en sert iklim koşullarına karşı koruyacak bir çatı örtüsü sistemi kullanmanızdır. Çatınızın altyapısı ne kadar sağlam olursa olsun, çatı örtünüz bu altyapıyı koruyamadığı taktirde binanız mutlaka su alacaktır. Her çatı tipine uygun su yalıtımı ve çatı kaplama sistemleri oluşturan Onduline Avrasya, çatı tiplerinin değil, çatı kaplamalarının yağmura karşı tedbir oluşturacağını belirtmektedir. 

Çatıların yapılardaki ilk ve en önemli fonksiyonu çevresel koşullara karşı binayı korumaktır. Çevresel koşulların ise günlük hayattaki en önemli etkileri yağmur, kar, fırtına, dolu ve bunun gibi doğal olaylardır. Yağmur ve kar en çok karşılaşılan yağış biçimleri olduğundan düzenli olarak çatılar için tehlike arz etmektedirler. Buradan yola çıkarak bu tehlikeleri minimum düzeye indirgemek çatının esas görevini teşkil eder. Günlük yağışların kontrollü ve hızlı bir biçimde binadan tahliye edilmesi için çatıların tasarımı bu doğrultuda yapılmalıdır. 

Çatılarda yağmur sularının tahliyesi çatı kaplama malzemesinden başlar. Çatı kaplama malzemeleri çatı yüzeyi üzerine düşen yağmur ve kar yağışı sonucu oluşan suyu güvenli bir şekilde yağmur oluklarına aktarmalıdır. Çatı yüzeyine ulaşan su, kaplama malzemesinin yetersiz olması veya uygulamanın sorunlu olması durumunda binaya girer. Bu durumda çatı, işlevini yerine getiremez. 

Çatıların yağmurdan etkilenme seviyesi tamamen kullanılan çatı kaplama malzemesinin kalitesi ve yapılan uygulamanın başarısına bağlıdır. Bunun yanı sıra, tahliye işleminin ne kadar süreceği ise çatıların sahip olduğu eğimle alakalıdır. 

Günümüzde klasik çatı sistemleri yaklaşık %33 eğimle inşa edilir. Bu tip çatılarda oluklu bitümlü levhalar ve kiremit görünümlü oluklu bitümlü levhalar kullanılmalıdır. Teras şeklinde tasarlanan çatılar ise, en az %2'lik eğime sahip olmalıdır. Bunun sebebi yağışlar sonucu birikecek olan suyun çatı üzerinde birikmesini engellemektir. Bu gibi çatılarda en yaygın ve en güvenilir su yalıtımı malzemesi bitümlü su yalıtım membranlarıdır. Son tabaka olarak uygulanacak olan seramik, ahşap elemanlar ya da çakıl gibi dolgu malzemelerinin altında mutlaka minimum üçer milimetre kalınlıkta iki kat bitümlü su yalıtım membranı kullanılmalıdır. Bu sayede en düşük eğime sahip olan teras çatılarda dahi suyun bina içine girmesi engellenir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat