Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi bölgenin zeytini daha makbuldür?

11,750
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi bölgenin zeytini daha makbuldür?

Ülkemiz zeytin çeşitleri (varyete) bakımından son derece zengin bir coğrafyaya sahiptir. Çeşitlere göre değerlendirildiğinde, sofralık siyah zeytin üretiminde en ağırlıklı paya sahip olan Gemlik çeşidinin günümüzde ülkemizin hemen her bölgesinde yetişiyor olduğunu görüyoruz. Ancak, aynı çeşit olmasına karşın bölgesel olarak ürün özellikleri farklılıklar göstermektedir.  

Esas yetişme bölgesi olan Marmara Bölgesi'nin Gemlik çeşidi, sonradan Manisa, Balıkesir, Hatay, Adana, Mersin bölgelerinde de yaygınlaşmıştır. Ancak kabuğunun ince, çekirdeğinin küçük olmasının yanı sıra, fermantasyon sonrası elde edilen son ürün özellikleri bakımından, içerdiği zengin tat ve aromatik özellikleri ile Marmara Bölgesi'nin Gemlik çeşidi zeytinleri, diğer bölgelerin Gemlik çeşitlerinden ayırt edilebilmektedir. Belirtilen üstün özellikler, ürünün tatlanma ve sonraki raf ömrü süresine de yansımakta, Marmara Bölgesi zeytinlerinde bu durumun olumlu yönde tezahür ettiği izlenmektedir.

Bunun yanı sıra, ürünün uygun zamanda hasadı, uygun koşullarda işlenmesi ve ambalajlı ürünün sağlıklı metotlarla dayanımının sağlanması ve toplam kalite bilinci ile tüm üretim ve satış sürecinin iyi yönetilmesi kalitenin temini için vazgeçilmezdir. Belirtilen bu şartların sağlanması ise, daha önce de bahsedildiği üzere, ilgili Gıda mevzuatlarına uygun üretim yapan, kalite yönetim sistemlerini kurmuş ve sürekliliğini sağlamış, piyasada bilinilirliği olan, markalaşmış firmaların üretimleri ile gerçekleşmektedir.

Diğer bir nokta da Tarım Satış Kooperatifleri'dir. Bu kooperatifler üretici ortakları sayesinde her yıl aynı bölge, aynı tarla, hatta aynı ağaçtan ürün teminini sağlayabilmektedir. 

Bu durum sürdürülebilir kalite açısından oldukça önemlidir. Bu tarz işletmeler üretici ortaklarından aldıkları güçle karlılığı ikinci plana atarak üretim yapmaktadırlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat