Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi bebeklere kalça muayenesi yapılmalı?

52,520
kez izlendi
Puan: 4.20 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi bebeklere kalça muayenesi yapılmalı?

Yeni doğan bir bebeğin muayenesinin bir parçası olarak kalçasının da değerlendirilmesi çok önemlidir. Bazı özel durumlarda kalçanın sadece muayene ile değil ultrason yoluyla da değerlendirilmesi gerekir. 

Örneğin ailesinde doğumsal kalça çıkığı olan bebekler, çoğul gebelik sonrası doğan bebekler, makat geliş sonrası doğan bebekler ya da bir iskelet problemi olan bebeklerin 1 aylık olduklarında kalça ultrasonlarının yapılması gerekir. 

Gelişimsel kalça çıkığı bu kalça ekleminin tam olarak gelişememesi sonucunda bacak uzunluğunun farklı olmasına yol açar. Bebek yürüme çağına geldiğinde sendeleyerek yürümeye başlar. Bu erken tanı konulursa başarıyla tedavi edilebilen bir problemdir. Fakat tanıda gecikilirse bebeğin ameliyat olması gerekir ve sonuçlar yüz güldürmeyebilir. Bu açıdan ailelerin bu konuya dikkat etmesi ve gerekeni yapması gereklidir. Özellikle risk taşıyan olguların yakın takip edilmesi gereklidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat