Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte yaşanan sağlık sorunları bebeğin doğum ağırlığını nasıl etkiler?

1,291
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte yaşanan sağlık sorunları bebeğin doğum ağırlığını nasıl etkiler?

Bebeklerin doğum ağırlığını etkileyen faktörlerden bir tanesi de genetik yapıdır. Anne ve babanın vücut ağırlıkları, vücut yapıları bebeğin de gelişimini etkileyebilir. Özellikle gebelik boyunca bebeğin vücut ağırlığını etkileyen en önemli hastalık annedeki şeker hastalığıdır. Bu şeker hastalığının ortaya çıkışı da gebeliğin farklı dönemlerinde olabilir. 

Bazı hanımlar tip 1 diyabet hastasıdır ve insülin kullanmaktadırlar. Eğer insülin tedavilerinin düzensiz olduğu, kan şekeri dengesinin düzensiz seyrettiği dönemde o anda gebe kalırlarsa o zaman o bebekler düşük doğum ağırlıklı da olabilir, anomalili bebek denilen iç organlarında ve vücudun diğer yerlerinde anomaliler oluşabilir. Bu durum, insülin kullanan annelerin bebeklerinde olabilecek nadir bir durumdur. 

Bizim en çok gördüğümüz durum şeker hastalığıın gebelik sırasında ortaya çıkmasıdır. Gebeliğe bağlı gestasyonel dediğimiz şeker hastalığı, gestasyonel diyabettir. İşte burada annenin kan şekeri yükseldiği zaman annedeki kan şekeri fetusa geçer, fetusunda kan şekeri yükselir. Fetusun pankreası sağlam olduğu için anneden gelen aşırı miktarda şeker yüzünden pankreas aşırı miktarda insülin hormonu üretir ve bu aşırı insülin anne karnında büyüme hormonu gibi görev yaparak bebeğin çok irileşmesine yol açar. Annedeki şeker hastalığı yüzünden aşırı iri doğan bebeklerde doğduktan sonra vücutta bulunan aşırı insulin göbek kordonu kesilip anneden bebeğe kan akışı durduğu zaman hızla kan şekerini düşürür. Doğumdan sonraki ilk saatlerde bu kan şekeri düşmesi  bebeğin bütün hayatını etkileyecek olumsuzluklara yol açabilir. O yüzden gebelik boyunca diyabeti olan annelerin bebeklerinin özellikle çok yakından takip edilmeleri gerekir. 

Gebelik boyunca diyabeti olan annelerin bebeklerinde doğumdan sonra ağır solunum sıkıntıları, vücuttaki kan oranının aşırı yükselmesine bağlı kan dolaşımı sorunları yaşanabilir. Vücuttaki kalsiyum oranının düşmesine bağlı havaleler geçirebilirler. Yani gebeliği boyunca diyabeti olan annelerin bebeklerinde doğumdan sonra potansiyel olarak birçok risk bulunmaktadır. Bu yüzden bu annelerin mutlaka çocuk doktorlarının da bulunduğu bir ortamda doğum yapması ve doğumun arkasından da bebeğin çocuk doktoru tarafından izlenmesi gerekmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat