Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte yaşanan bel ağrıları nasıl giderilir?

118,558
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Hamilelikte yaşanan bel ağrıları nasıl giderilir?

Hamilelikte bel ağrısı yaşamayan anne adayı hemen hemen yoktur. Neden? Çünkü bir kere bel mekanik olarak vücudun yükünü taşıyan bir kemik yapısı. Ve bu kemiğin etrafında kaslar var . Kaslarla eklemler arasında hamilelik döneminde bazı değişiklikler var tabii ki. O yüzden de hamileliğin ilk başından sonuna kadar çok çeşitli nedenlere bağlı olarak bel ağrısı olabilir. 


Hatta ve hatta ilk aylarda bel ağrısı o kadar spesifik bir belirtidir ki sadece buna bakarak bile bazen bizim hamilelikten şüphelendiğimiz olabiliyor. Yani adet gecikmesi olmamasına rağmen bel ağrısı bile bazen hamilelikten şüphelenmemizi sağlayabiliyor. Özellikle son haftalarda, 27.haftadan itibaren yani 3. Trimesterda çok sık bel ağrısı görülür. Bununda nedeni bir yandan çatı kemiklerinin genişlemesi öte yandan vücudun ağırlığının omurlara yaptığı baskı ve yine tabii ki öte yandan duruş bozuklukları. 

Duruş bozukluklarından kastımız hamilelikte karnın büyümesine vücudun iyi yanıt verememesi. Çünkü karnı büyüdüğü zaman anne adayının vücudun ağırlık merkezi değişecektir. Eğer bu değişikliğe biz direnirsek anne adayı olarak yani mesela karnımızı içeri çekmeye çalışırsak veya otururken kambur oturursak, arkamızdaki koltuğun arka kısmıyla bel omurlarımız arasında boşluk kalırsa bu etki sağlanamayacağı için yani vücudun bu önlem alıcı etkisi sağlanamayacağı için bel ağrısı oluşacaktır. 

Tabii ki bel ağrısının başka nedenleri de olabilir. Nedir bunlar? Bel fıtığı halk arasında siyatik adı verilen, onun dışında yine kalsiyum - magnezyum dengesizliği söz konusu olabilir. Ama bunlar çok enderdir ve genelde bel ağrısı daha çok mekanik nedenlerle son haftalarda ortaya çıkar. Bu tür durumlarda yapılacak olan şeyler, otururken ve yürürken pozisyona dikkat etmek, onun dışında anne adayına baba adayının masaj yapması, sert yatakta yatmak ve günlük egzersizlere mutlaka devam etmek ve de tabii ki eğer bunlarla herhangi bir şekilde  sonuç alınamıyorsa doktora başvurarak gerekli tedavinin başlanması şeklinde özetleyebiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat